Super League 2: Συνεχίζουν ακάθεκτοι ΠΑΟΚ Β’ και ΑΕΛ – Νίκη στο 92’ για Χανιά!

Το… τρένο του ΠΑΟΚ Β’ (3-0 Ηρακλή Λάρισας) δεν έχει σταματημό στον Α' όμιλο της Super League 2. Στο κυνήγι του «Δικεφάλου» η ΑΕΛ, που επικράτησε 2-0 του Αλμωπού Αριδαίας. Σημαντική νίκη για τα Χανιά με γκολ στο 90+2’ επί της Ηλιούπολης για το Β' όμιλο.

Ο ΠΑΟΚ Β' επιβεβαίωσε τα προγνωστικά, νίκησε -εντός έδρας- τον ουραγό Ηρακλή Λάρισας με 3-0, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του Α' ομίλου της Super League 2, και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας, έναν βαθμό πάνω από την ΑΕΛ, η οποία πήρε σημαντική νίκη στην έδρα του Αλμωπού στην Αριδαία με 2-0.

Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία αν και για ένα ημίχρονο δυσκολεύτηκε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα, απλοποίησε πολύ τα πράγματα στο 52' όταν ο Μιχαηλίδης άνοιξε στο σκορ. Δύο ακόμη γκολ από τους Δαρέλα και Γρόσδη λίγο πριν το φινάλε διαμόρφωσαν το τελικό 3-0.

Στην Αριδαία η Λάρισα σημείωσε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα, έφτασε σε άνετη νίκη με σκορ 2-0 απέναντι στον Αλμωπό. Τα γκολ για την ομάδα του κάμπου πέτυχαν ο Νίνο στο 25' και ο Νικολιάς στο 67'.

Την ίδια ώρα σημαντικές νίκες πέτυχαν η Αναγέννηση Καρδίτσας, 3-0 στην έδρα του Απόλλωνα Λάρισας, και ο Πανσερραϊκός που επικράτησε στις Σέρρες με 2-0 του Μακεδονικού.

Στο Β' όμιλο, η Παναχαϊκή επέστρεψε στα τρίποντα, χάρις σε γκολ του Μυτίδη στο 79', «έκαμψε» την αντίσταση του Αιγάλεω στην Πάτρα. Παράλληλα, τα Χανιά με γκολ του Γιαμπερέ στο 90+2' έβαλαν τέλος στο νικηφόρο σερί της Ηλιούπολης και πήραν μια σημαντική βαθμολογική ανάσα.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής:
Α' Όμιλος

Παρασκευή (09/12)
ΠΟΤ Ηρακλής-Βέροια 1-1
(29' Γιουμπιτάνα - 48' Φασίδης)

Κυριακή (11/12)
Απόλλων Λάρισας-Αναγέννηση Καρδίτσας 0-3 (14' Κοζορώνης, 45+2' Βερνάρδος, 89' Αθανασιάδης)

Νίκη Βόλου-Διαγόρας Ρόδου 3-0 (21' , 29' Κάσσος, 89' Μιλούνοβιτς)

ΠΑΟΚ Β’-Ηρακλής Λάρισας 3-0 (52' Μιχαηλίδης, 86' Δαρέλας, 89' Γρόσδης)

Πανσερραϊκός-Μακεδονικός 2-0 (50' Κανίς, 90+2' Σοφιανός)

Αλμωπός-ΑΕΛ 0-2 (29' Νίνο, 68' Νικολιάς)

Θεσπρωτός-Απόλλων Καλαμαριάς 2-3 (30' Μπονίγια κεφ. – 27' Κωστίκας σουτ, 34' Λαμπίρης σουτ, 40' Εσάλο)

ΡΕΠΟ: Παναθηναϊκός Β'