Άρης - Μακάμπι Χάιφα 2-2: «Έσπασε» τα δοκάρια, αλλά μίλησε στο τέλος!

Ο Άρης ήρθε ισόπαλος με τη Μακάμπι Χάιφα (04/12, 2-2), με δύο... buzzer beater, σε ένα φιλικό-παράσημο για τον σύλλογο.

Μία στιγμή αδράνειας και μία έμπνευσης του Τσιμπότα, φάνηκε πως θα κόστιζαν στον Άρη, αλλά εν τέλει, απέφυγε τη φιλική ήττα από τη Μακάμπι Χάιφα (04/12, 2-2), με εντυπωσιακό τρόπο!

Ντουκουρέ και Πάλμα έφεραν το ματς στα ίσα, πετυχαίνοντας από ένα γκολ μετά το 90ο λεπτό, ενώ ο Κουέστα με σωτήρια επέμβαση, γλίτωσε τους «κίτρινους» από ένα τρίτο γκολ εις βάρος τους, στο 90+4'.

Κάπως έτσι, το συγκεκριμένο φιλικό απέκτησε κι άλλους λόγους να μνημονεύεται, εκτός των εσόδων του, που θα διατεθούν για την ανέγερση του Νέου Μουσείου Ολοκαυτώματος της Θεσσαλονίκης.

Εκτός αποστολής έμεινε ο Ετέμπο, λόγω αδιαθεσίας πριν το ματς.

Η Μακάμπι «άνοιξε» το σκορ μόλις στο 10ο λεπτό, όταν ο Πιερό εκμεταλλεύθηκε την αμυντική αδράνεια του Άρη.

Στο 29' και στο 31', οι «κίτρινοι» έφτασαν κοντά στο γκολ με τον Πάλμα να σημαδεύει το δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ, στη δεύτερη περίπτωση. Ανάλογη κατάληξη είχε και το σουτ του Ματέο Γκαρσία στο 34', προ κενής εστίας.

Εν τέλει, κόντρα στη ροή του ματς, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και 2ο γκολ. Ο Τσιμπότα έκανε ωραία ατομική ενέργεια και νίκησε τον Κουέστα στο 69'.

Το ματς φάνηκε πως θα λήξει με το σκορ στο 2-0 υπέρ της Μακάμπι Χάιφα, αλλά ο Ντουκουρέ (90') και ο Πάλμα (πεν. 90+3') διαμόρφωσαν το τελικό 2-2. Σκορ το οποίο διατήρησε ο Κούεστα στο 90+4', πραγματοποιώντας εξαιρετική απόκρουση.

Άρης (Άλαν Πάρντιου): Σιαμπάνης (67’ Κουέστα), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν, Νταμπό (83’ Σγούρος), Μαζικού (83’ Παναγίδης), Καμάτσο (77’ Μαρμαρίδης), Ματέο Γκαρσία (73’ Ντουκουρέ), Ροντρίγκες (67’ Μάνου Γκαρθία), Γκρέι (63’ Ιτούρμπε), Πάλμα.

Μακάμπι Χάιφα (Μπαράκ Μακχάρ): Μισχπάτι, Γκέρσον, Σεκ, Μέιρ, Κορνούντ, Μοχάμεντ, Αμπού Φανί, Τσιμπότα, Ατζίλι, Τσέρι, Πιερό. Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι Αράντ, Γκόλντμπεργκ, Ελιάου, Μεναχιέν, Λεβί, Ντέιβις, Ρουκαβίτσια, Σιμόν, Λάιτ, Γιαρίν.