Αστέρας Τρίπολης - Ιωνικός 1-0: «Έσπασε» την... κατάρα στο φινάλε του 1ου γύρου!

Ο Αστέρας Τρίπολης «έσπασε» την... κατάρα χωρίς τρίποντο, νικώντας τον Ιωνικό (14/11, 1-0).
Το σερί έξι αγώνων χωρίς νίκη στη Super League, έλαβε τέλος για τον Αστέρα Τρίπολης, στο τελευταίο του ματς, πριν τη διακοπή για το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Το σύνολο του Ηρακλή Μεταξά επικράτησε με σκορ 1-0 (14/11) του Ιωνικού εντός έδρας, χάρις το γκολ του Σίτο στο 18ο λεπτό.

1ο ημίχρονο

Πριν συμπληρωθούν τα πρώτα δεκά λεπτά της αναμέτρησης, κάθε ομάδα είχε τη δική της μεγάλη ευκαιρία.

Ο Ιωνικός απείλησε στα 35" με τον Παπαδόπουλο να νικά τον Σεμπά σε τετ-α-τετ, ενώ ο Αστέρας Τρίπολης με τον Τασουλή στο 8'. Ωστόσο, ο Χουτεσιώτης του είπε «όχι»! Ακριβώς ό,τι έπραξε και τρία λεπτά αργότερα, σε σουτ του Μπενίτο.

Εν τέλει, ο Σίτο τα κατάφερε στο 18ο λεπτό, όταν ο Τιλίκα έκανε το γύρισμα, ο Μύγας δεν απομάκρυνε σωστά και προ κενής εστίας «έγραψε» το 1-0, που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

2ο ημίχρονο

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε στο δεύτερο 45λεπτο. Ο Αστέρας Τρίπολης είχε τα «ηνία» της αναμέτρησης, δεν απειλούνταν και φάνηκε να «κλειδώνει» τη νίκη στο 62ο λεπτό.

Ο Μπενίτο βρήκε δίχτυα μετά από γύρισμα του Τιλίκα, αλλά το VAR παρενέβη και το ακύρωσε ως οφσάιντ.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν συνέβη κάτι το αξιόλογο και ως λογικό κι επόμενο, 1-0 παρέμεινε ως τελικό σκορ.