Bundesliga: «Μοιρασιά» για Μάιντς και Άιντραχτ – Υπερηχητική Φράιμπουργκ… έπιασε δυάδα (video)

Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση της Μάιντς με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, με τις δύο ομάδες να μένουν ισόπαλες με σκορ 1-1. Στο άλλο παιχνίδι της 15ης αγωνιστικής της Bundesliga η Φράιμπουργκ… διέλυσε με 4-1 της Ουνιόν Βερολίνου και βρίσκεται στην 2η θέση του γερμανικού πρωταθλήματος.

Δύο αναμετρήσεις εμπεριείχε το Κυριακάτικο πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής της Bundesliga. Αρχικά, προηγήθηκε η ισοπαλία της Μάιντς με 1-1 με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης ενώ στο τελευταίο παιχνίδι της αγωνιστικής, η Φράιμπουργκ επικράτησε με 4-1 της Ουνιόν Βερολίνου και είναι μόνη στην 2η θέση, τέσσερις πίσω από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι, Μάιντς και Άιντραχτ μπήκαν με συντηρητικό τρόπο στο παιχνίδι χωρίς να δημιουργούν απειλητικές καταστάσεις στις δύο εστίες. Στο 40’ οι γηπεδούχοι «άνοιξαν» το σκορ με τον Τζόναθαν Μπούρκαρντ βάζοντας την Μάιντς σε θέση ισχύος.

Στο δεύτερος μέρος, η ομάδα του Όλιβερ Γκλάσνερ ανέβασε την αγωνιστική της απόδοση και βρήκε την ισοφάριση στο 67’ με τον… συνήθη ύποπτο Κόλο-Μουανί έπειτα από ασίστ του Μάριο Γκέτσε. Το υπόλοιπο της αναμέτρησης δεν επιφύλασσε ιδιαίτερες συγκινήσεις, με την Μάιντς να βρίσκεται στην 10η θέση με 19 βαθμούς, ενώ η τροπαιούχος του Europa League παρέμεινε στην τετράδα με 27 πόντους.

Στο τελευταίο παιχνίδι της αγωνιστικής, η Φράιμπουργκ χρειάστηκε μόλις το πρώτο εικοσάλεπτο για να καθορίσει την ιστορία του παιχνιδιού αφού στο 20’ βρισκόταν ήδη μπροστά στο σκορ με 3-0.

Ο Βινσένζο Γκρίφο έβαλε μπροστά την ομάδα του μόλις στο 4’ με εκτέλεση πέναλτι ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης «διπλασίασε» τόσο τέρματα της ομάδας του, όσο και τα δικά του.

Στο 20’ ο Ιταλός… τελειοποίησε την εμφάνιση του αφού με την δεύτερη εκτέλεση πέναλτι έκανε το 3-0 και πέτυχε ένα χατ-τρικ που δεδομένα θα θυμάται για αρκετό καιρό. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Γκρέγκοριτς έδωσε διαστάσεις θριάμβου στο εύκολα απόγευμα της ομάδας του πετυχαίνοντας το 4-0.

Το δεύτερο ημίχρονο κινήθηκε σε «ρηχά νερά» και για τις δύο ομάδες, με την Ουνιόν Βερολίνου να μειώνει σε 4-1 στο 85’ με τον Σβέν Μίχελ.