Bundesliga: «Εξάστερη» η Μπάγερν, ήρωας ο Μαυροπάνος λύτρωσε τη Στουτγκάρδη στο 90+8'! (video)

Η Μπάγερν Μονάχου έκανε «πάρτι» κόντρα στη Βέρντερ Βρέμης (08/11, 6-1) και εκμεταλλεύθηκε το «στραβοπάτημα» της Μπορούσια Ντόρτμουντ! «Από μηχανής Θεός» ο Μαυροπάνος, χάρισε τη νίκη στη Στουτγκάρδη, στο 90+8'! Τεράστια νίκη και για την Μπόχουμ των Λαμπρόπουλου-Σταφυλίδη!

Το «δώρο» της Μπορούσια Ντόρμουντ στην Μπάγερν Μονάχου δεν πήγε... χαμένο! Οι Βαυαροί μετέτρεψαν την αναμέτρηση με τη Βέρντερ Βρέμης σε «παράσταση» για έναν... ρόλο, επικρατώντας με σκορ 6-1 (08/11). Παρόλα αυτά, η νίκη «επισκιάστηκε» από την αποχώρηση του Σαντιό Μανέ στο 20ο λεπτό, λόγω τραυματισμού.

Απίστευτη εξέλιξη στη Στουτγκάρδη, με τον Ντίνο Μαυροπάνο να γίνεται... ήρωας στο 90+8' και να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του, μέ ένα απίθανο buzzer beater!

Από την άλλη, βαθμολογική «ανάσα» για την Μπόχουμ των Λαμπρόπουλου και Σταφυλίδη, που επικράτησε εντός έδρας με σκορ 2-1 της Γκλάντμπαχ.

Η Μπάγερν Μονάχου φρόντισε να δείξει από νωρίς πως θα είναι το αφεντικό της αναμέτρησης. Προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό με τον Μουσιάλα και παρά την ισοφάριση της Βέρντερ Βρέμης με τον Γιουνγκ στο 10', μετέτρεψε το πρώτο ημίχρονο σε... περίπατο.

Ο Γκνάμπρι στο 22' και στο 28', αλλά και ο Γκορέτσκα στο 26', διαμόρφωσαν το 4-1 ως σκορ του πρώτου μέρους. Οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν ανήμποροι να προβάλουν οποιαδήποτε αντίσταση κι εν τέλει, δέχθηκαν ακόμα δύο γκολ, στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Γκνάμπρι να ολοκληρώνει το χατ-τρικ του στο 82' και τον Τελ να «γράφει» το 6-1 ως τελικό σκορ στο 84'.

Στις έτερες αναμετρήσεις, οι εκπρόσωποι της Ελλάδας στην Bundesliga «γεύτηκαν» τη χαρά της νίκης, με δραματικό και μη, τρόπο.

Ο Ντίνος Μαυροπάνος έγινε ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης της Στουγκάρδης, καθώς στο 90+8', κι ενώ όλα έδειχναν πως Στουτγκάρδη και Μπόχουμ θα μείνουν στο 1-1, σκόραρε και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1. Γκιρασί (3') και Λουκεμπάκιο (19') είχαν σκοράρει έως τότε.

Από την άλλη πλευρά, η Μπόχουμ με τον Βασίλη Λαμπρόπουλο βασικό σε ολόκληρο το 90λεπτο και τον Κώστα Σταφυλίδη παρόντα από το 71' κι έπειτα, επικράτησε με σκορ 2-1 της Γκλάντμπαχ. Σκόρερ οι Ατζέι (7') και Χόφμαν (12'), με τον Πλεά απλώς να μειώνει στο 62'.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής της Bundesliga:

Τρίτη 08/11

Βόλφσμπουργκ – Μπορούσια Ντόρτμουντ 2-0 (6’ Φαν ντε Βεν, 90+2’ Ενμετσά)
Μπάγερν Μονάχου – Βέρντερ Βρέμης 6-1 (6' Μουσιάλα, 22' 24' 82' Γκνάμπρι, 26' Γκορέτσκα, 84΄ Τελ - 10' Γιουνγκ)
Μπόχουμ – Γκλάντμπαχ 2-1 (7' Ατζέι, 12' Χόφμαν - 62' Πλεά)
Στουτγκάρδη – Χέρτα Βερολίνου 2-1 (3' Γκιρασί, 90+8' Μαυροπάνος - 19' Λουκεμπάκιο)