Παναθηναϊκός: «Απόρθητη» η Λεωφόρος το 2022 και συνέχεια στο εξαιρετικό σερί του Γιοβάνοβιτς με τον Ολυμπιακό! (video)

Ο Παναθηναϊκός… έσωσε την παρτίδα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων αφού αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τον Ολυμπιακό, επεκτείνοντας το εντός έδρας αήττητο στα «μεγάλα» παιχνίδια, ενώ ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς μέτρησε ακόμα ένα παιχνίδι με τον «αιώνιο» αντίπαλο στο οποίο δεν ηττήθηκε.

Η εκτέλεση πέναλτι του Άντραζ Σπόραρ στις καθυστερήσεις του μεγάλου ντέρμπι ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό για την 11η αγωνιστική της Super League σήμαινε πολλά περισσότερα από ένα γκολ ισοφάρισης (1-1) και αυτό έγινε εύκολα αντιληπτό από τις αντιδράσεις τόσο του κόσμου όσο κυρίως, των ποδοσφαιριστών.

Το «τριφύλλι» παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας χωρίς να ηττηθεί από τον ιστορικά μεγαλύτερο αντίπαλο του, Ολυμπιακό, ενώ παρά την πρώτη απώλεια βαθμών τη φετινή σεζόν, οι 10 νίκες και η μια ισοπαλία στα 11 παιχνίδια μέχρι τώρα, του προσφέρουν αυτοπεποίθηση και αισιοδοξία ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Παρ’ όλα αυτά, για ακόμη μια φορά η έδρα του Παναθηναϊκού απέδειξε ότι αποτελεί το μεγάλο του «όπλο» ακόμα και στις βραδιές που δεν θα πιάνει τα υψηλά στάνταρ απόδοσης. Μάλιστα, η ισοπαλία στο παιχνίδι της αγωνιστικής επέκτεινε ένα σερί που «τρέχουν» οι πράσινοι εντός του 2022 και συγκεκριμένα στο εντός έδρας αήττητο απέναντι στους μεγάλους αντιπάλους (Ολυμπιακό, ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, Άρη).

Συγκεκριμένα, σε 10 παιχνίδια ο απολογισμός είναι επτά νίκες τρεις ισοπαλίες. Αρχικά, έχει υποδεχτεί τον Ολυμπιακό τρεις φορές με μια νίκη και δύο ισοπαλίες, την ΑΕΚ ισάριθμες φορές με δύο νίκες και μια ισοπαλία ενώ τον Άρη πάλι σε τρεις αναμετρήσεις, έχοντας ωστόσο το απόλυτο των νικών. Τέλος, επιβλήθηκε του ΠΑΟΚ στη μια φορά που τον αντιμετώπισε. Όσο για τα γκολ ο απολογισμός είναι 14-4 με την Αθηναϊκή ομάδα να κρατάει ανέπαφη την εστία της, στις έξι από τις 10 αναμετρήσεις.

«Κυρίαρχος» Γιοβάνοβιτς απέναντι στον Ολυμπιακό

Επίσης, η «μοιρασιά» ανάμεσα στις δύο ομάδες διεύρυνε και ένα σημαντικό σερί που τρέχει ο προπονητής του Παναθηναϊκό, Ιβάν Γιοβάνοβιτς. Ο Σέρβος τεχνικός δεν έχει ηττηθεί σε καμία από τις πέντε αναμετρήσεις απέναντι στον Ολυμπιακό, στα δύο χρόνια που προπονεί τον Κυπελλούχο Ελλάδας.

Σε πέντε παιχνίδια, Ο 60χρονος αριθμεί δύο νίκες και τρεις ισοπαλίες που έχουν παίξει καθοριστικό ρόλο στη βελτίωση του Παναθηναϊκού που έχει ξεκινήσει από την περασμένη αγωνιστική περίοδο.

Αναμφίβολα, highlight του συγκεκριμένου στατιστικού, αποτελεί η περσινή νίκη με 2-1 στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για τα play-off του ελληνικού πρωταθλήματος, που έβαλε… τέλος στα 10 ματς που είχαν προηγηθεί χωρίς νίκη από το 2014 και την τελευταία νίκη του Παναθηναϊκού στο Φάληρο.