Conference League: Δώρο της Βιγιαρεάλ στην Πόζναν - Έσπασαν καρδιές στην Κολωνία

Γεμάτη συγκινήσεις ήταν η αυλαία των ομίλων του Conference League, με τις ΆντερλεχτΛεχ ΠόζνανΠαρτιζάν και Νις να είναι οι μεγάλες κερδισμένες.
Τρία λεπτά (40' - 43') χρειάστηκαν για τη Νις ώστε να κάνει ζημιά στην έδρα της Κολωνίας, καθώς σημείωσε δύο καθοριστικά τέρματα που της έδωσαν την πρόκριση για ην επόμενη φάση. Λαμπόρντ και Μπραχίμι οι σκόρερ του πρώτου μέρους, οι οποίοι είδαν στο δεύτερο ημίχρονο τον γερμανικό σύλλογο να βγάζει αντίδραση. Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου ο Χουσεϊνμπάσιτς (48') και 12 λεπτά αργότερα ο Ντούντα, έφεραν την αναμέτρηση στα ίσια... με αποτέλεσμα να υπάρξει φινάλε θρίλερ. Οι γηπεδούχοι ήθελαν μόνο τη νίκη, η οποία εν τέλει δεν ήρθε με αποτέλεσμα να μείνουν εκτός Ευρώπης.

Τι και αν η Χαποέλ Μπερ Σεβά διέσυρε την Αούστρια Βιέννης (4-0), η εξαιρετική της εμφάνισης δεν αρκούσε για την πρόκριση στην φάση των νοκ άουτ. Οι ρεζέρβες της Βιγιαρεάλ ηττήθηκαν με κατεβασμένα τα χέρια (0-3) από την Λεχ Πόζναν η οποία κατόρθωσε να εξασφαλίσει το εισιτήριο για τα μπαράζ του Conference League. Τον χορό των τερμάτων άνοιξε στο πρώτο ημίχρονο ο Βέλντε (27'), για να ακολουθήσουν δύο διαδοχικά τέρματα του Σκόρας (51', 77'), με αποτέλεσμα να υπογράψει τον θρίαμβο των Πολωνών

Η Γουέστ Χαμ πέρασε άνετα από το Βουκουρέστι, επικρατώντας με σκορ 3-0 απέναντι στην Στεάουα, με αποτέλεσμα να πετύχει το εντυπωσιακό 6/6 και να περάσει άνετα από τον 2ο όμιλο. Στο ντέρμπι του γκρουπ η Άντερλεχτ χαμογέλασε, αποδρώντας με το διπλό από τη Νορβηγία και την έδρα της Σίλκενμποργκ, στην αναμέτρηση που έκρινε την δεύτερη θέση του ομίλου. Το καθοσριστικό γκολ της πρόκρισης πέτυχε ο Ρεφαέλοβ, ενώ η αποβολή των γηπεδούχων στο 1ο μέρος (Κλίντζε - 26'), βοήθησε το έργο των Βέλγων. Κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ραμάν στο 90+5', κάνοντας ακόμη πιο γλυκιά την επικράτηση.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 6ης αγωνιστικής:

1oς Όμιλος:

Μπασακσεχίρ - Χαρτς 3-1 (4' Ενταγισίμιγε, 33' Γκιρλέρ, 64' Εζτζάν / 90' Άτκινσον)
Ρίγκας - Φιορεντίνα 0-3 (7' Μπάρακ, 44' Καμπράλ, 45+2' Σαπονάρα)

2ος Όμιλος:

Στεάουα - Γουέστ Χαμ 0-3 (40' Φορνάλς, 56' Ντάουα, 65' Φορνάλς)
Σίλκεμποργκ - Άντερλεχτ 0-2 (20' Ρεφαέλοβ, Ραμάν 90+5')

3ος Όμιλος:

Χάποελ Μπερ Σεβά - Αούστρια 4-0 (29' Γεχεζκέλ, 33' Σαφούρι, 63' Σέχτερ, 73' Χατζί αυτ.)
Λεχ - Βιγιαρεάλ 3-0 (27' Βέλντε, 51' Σκ΄ροας, 77' Σκόρας)