Premier League: Τσιμίκας και Νούνιες... καθάρισαν για τη Λίβερπουλ, «μπλόκο» για Τσέλσι! (video)

Η Λίβερπουλ έδωσε συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα, επικρατώντας της Γουέστ Χαμ (19/10, 1-0) με πρωταγωνιστές τους Τσιμίκα-Νούνιες, την ώρα που η Τσέλσι «κολλούσε» στο 0-0 (19/10) κόντρα στην Μπρέντφορντ, αλλά παρέμενε αήττητη στην εποχή Πότερ.

Το πρώτο γκολ του Ντάργουιν Νούνιες στο Άνφιλντ έδωσε τη λύση για τη Λίβερπουλ κόντρα στη Γουέστ Χαμ! Νίκη ουσίας και ψυχολογίας για το σύνολο του Γιούργκεν Κλοπ, στο ματς που ξεχώρισε από αυτά των 21:30 (19/10), στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Premier League. Φοβερή εμφάνιση και από τον Κώστα Τσιμίκα, που με την 5η του ασίστ στη φετινή σεζόν, έχει να «ζηλέψει» στην εν λόγω κατηγορία, μόνο τον Κέβιν Ντε Μπρόινε!

Σημαντική βαθμολογική απώλεια, από την άλλη, για την Τσέλσι, που έμεινε στο 0-0 (19/10) κόντρα στην Μπρέντφορντ και έχασε την ευκαιρία, να πιάσει στον βαθμολογικό πίνακα τη Μάντσεστερ Σίτι.

Φοβερή εμφάνιση -για ακόμα ένα ματς- από τον Αλμιρόν, που με ένα δικό του γκολ «καθάρισε» για τη Νιούκαστλ, την ώρα που η Σαουθάμπτον, παρότι είχε να κερδίσει από τα τέλη Αυγούστου, έφευγε με το «διπλό» από την έδρα της Μπόρνμουθ!

Η Λίβερπουλ κατάφερε να λύσει από νωρίς τον «γόρδιο δεσμό» της άμυνας της Γουέστ Χαμ, με τον Κώστα Τσιμίκα, να έχει άμεση συμμετοχή σε γκολ των «Reds» για 5η φορά στη φετινή σεζόν, ανεξαρτήτως διοργανώσεως. Κάτι το οποίο, ο μόνος παίκτης στην Premier League που το έχει καταφέρει περισσότερες φορές, είναι ο Κέβιν Ντε Μπρόινε, με έντεκα!

Στο 22ο λεπτό, ο Έλληνας μπακ έβγαλε μία σέντρα ακριβείας προς τον Ντάργουιν Νούνιες, που με «καρφωτή» κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα, για να πετύχει το πρώτο του γκολ στο Άνφιλντ!

Μάλιστα, στο 40ο λεπτό λίγο έλειψε να «κλειδώσει» το ματς, αλλά είδε την προσπάθειά του να σταματά στο δοκάρι. Πέντε λεπτά αργότερα (43'), η Γούεστ Χαμ έφτασε μία... ανάσα από το να ισοφαρίσει, αλλά για καλή τύχη της Λίβερπουλ, ο Άλισον μάντεψε σωστά και «νίκησε» τον Μπόουεν από τα «έντεκα βήματα», διατηρώντας το 1-0 (19/10), ως τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Κάπως έτσι, έδωσε συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα του συνόλου του Κλοπ, μετά το σπουδαίο «τρίποντο» κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι (16/10, 1-0).

Την ίδια ώρα, η Μπρέντφορντ έβαζε «στοπ» στην τρελή πορεία της Τσέλσι, σταματώντας το σερί των πέντε νικών που «έτρεχε» σε όλες τις διοργανώσεις.

Μάλιστα, τόσο στο 9ο, όσο και στο 35ο λεπτό, χρειάστηκαν δύο εξαιρετικές επεμβάσεις του Κέπα, στις προσπάθειες του Τόνεϊ, ώστε οι «μπλε» του Λονδίνου να μην βρεθούν σε πολύ δύσκολη κατάσταση.

Το ματς έληξε χωρίς σκορ (19/10, 0-0), το σύνολο του Γκρέιαμ Πότερ παρέμεινε μεν αήττητο για έβδομο συνεχόμενο ματς -από τότε που ανέλαβε αυτός τα «ηνία»- αλλά έχασε την ευκαιρία να «πιάσει» στην βαθμολογία, τη Μάντσεστερ Σίτι., που έχει 23 βαθμούς.

Τέλος, Νιούκαστλ και Σαουθάμπτον σημείωσαν κομβικές νίκες, κόντρα σε Έβερτον και Μπόρνμουθ, αντίστοιχα, με σκορ 1-0.

Ο Αλμιρόν βρήκε δίχτυα για τέταρτη φορά, στις ισαριθμές τελευταίες αναμετρήσεις της ομάδας του και «χάρισε» τη νίκη στις «καρακάξες».

Από την άλλη, η χωρίς νίκη από τον Αύγουστο, Σαουθάμπτον, έβγαλε αντίδραση και επικράτησε εκτός έδρας της Μπόρνμουθ (19/10, 1-0), με τον Άνταμς να πετυχαίνει το «χρυσό» γκολ και να... σπάει το αήττητο σερί έξι αγωνιστικών των γηπεδούχων.