Bundesliga: Πήρε το ντέρμπι ουραγών η Στουτγκάρδη, σκόρπισε στους πέντε ανέμους την Λεβερκούζεν η Άιντραχτ! (video)

Πλούσιο σε γκολ ήταν το κυρίως πιάτο της 10ης αγωνιστικής της Bundesliga. Μεγάλη νίκη πήρε η Στουτγκάρδη του Ντίνου Μαυροπάνου απέναντι στη Μπόχουμ του Βασίλη Λαμπρόπουλου, στο ντέρμπι ουραγών. Σαρωτική η Άιντραχτ, επικράτησε με το ευρύ 5-1 της Λεβερκούζεν.

Με συνολκά 17 γκολ ολοκληρώθηκε το κυρίως πίατο της 10ης αγωνιστικής της Bundesliga

Η Στουτγκάρδη του Κωνσταντίνου Μαυροπάνου, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας στο 75ο λεπτό, επικράτησε άνετα της Μπόχουμ του Βασίλη Λαμπρόπουλου με 4-1, στο ντέρμπι ουραγών του πρωταθλήματος. Ο Σίλας άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους μόλις στο 3' ενώ ο Αχαμάντα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 22'. Η Μπόχουμ μείωσε προσωρινά με τον Ζόλερ στο 29' ωστόσο ο Σίλας στο 64' και ο Εντό στο 71' ολοκλήρωσαν το θρίαμβο για την Στουτγκάρδη.

Η Άιντραχτ Φρανκφούρτης θριάμβευσε με 5-1 επί της Λεβερκούζεν του Τσάμπι Αλόνσο, η οποία συνεχίζει να προβληματίζει παρά την αλλαγή προπονητή. Το σκορ άνοιξε καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου για τους γηπεδούχους ο Καμάντα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο «χορός» των γκολ ξεκίνησε με την ισοφάριση της Λεβερκούζεν στο 56’. Ο Χινκάπια με όμορφη κεφαλιά μετά από φάουλ χρίστηκε σκόρερ, αλλά έμελλε να αποδειχτεί μοιραίος ένα τέταρτο αργότερα όταν και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες παραχωρώντας πέναλτι, το οποίο και εκτέλεσε εύστοχα ο Καμάντα για το 4-1. Η Άιντραχτ νωρίτερα είχε πάρει προβάδισμα με δύο γκολ των Μουανί (58’) και Λιντστρομ (65’). Ο Λούκας Αλάριο έριξε το τελειωτικό χτύπημα στις «ασπιρίνες» τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα διαμορφώνοντας το επιβλητικό 5-1 για την ομάδα της Φρανκφούρτης.

Στο «Βέζερ Στάντιον» της Βρέμης, η τοπική ομάδα υποδέχτηκε την πάντα επικίνδυνη Μάιντς με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν σπουδαίο διπλό με 0-2, κόβοντας τον αέρα της φορμαρισμένης Βέρντερ. Σκόρερ για την Μάιντς ο Ίγκβαρτσεν στο 36’ και ο Κορεάτης Λι στο 66’ του δευτέρου ημιχρόνου.

Βόλφσπουργκ και Γκλάντμπαχ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2 σε ένα χορταστικό παιχνίδι στο Volkswagen Arena. Δις σκόρερ για τα «πουλάρια» ο Μάρκους Τουράμ(13’ και 48’), ενώ για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έμειναν δύο φορές πίσω στο σκορ αλλά κατάφεραν να ισοφαρίσουν, έστειλαν τη μπάλα στο πλεκτό οι Γκέρχαρντ(43’) και Μαρμούς(69’) από ασίστ του Οτάβιο και στις δύο περιπτώσεις.

Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής

Σάλκε - Χόφενχαϊμ 0-3 (11', 59' Σκοβ, 45+2' Νταμπούρ)

Άιντραχτ - Λεβερκούζεν 5-1 (45+5' πέν., 72' πέν. Καμάντα, 58' Κολό Μουανί, 65' Λίντστρεμ, 86' Αλάριο / 56' Ινκαπιέ)

Βόλφσμπουργκ - Γκλάντμπαχ 2-2 (43' Γκέρχαρτ, 69' Μαρμούς / 13', 47' Τουράμ)

Στουτγκάρδη - Μπόχουμ 2-1 (3' πέν., 64' Σίλας, 22' Αμαντά, 71' Εντο / 29' Τσόλερ)

Βέρντερ - Μάιντς 0-2 (36' Ίνγκβαρτσεν, 66' Λι)

08/10 19:30 Λειψία - Χέρτα

09/10 16:30 Κολωνία - Άουγκσμπουργκ

09/10 18:30 Ουνιόν - Ντόρτμουντ

09/10 20:30 Μπάγερν - Φράιμπουργκ