Conference League: Κλείδωσε την πρόκριση η Γουέστ Χαμ - «Φωτιά» στον 4ο όμιλο έβαλε η Σλοβάτσκο (video)

Ολοκληρώθηκε η δράση της 4ης αγωνιστικής του Conference League, με την επικράτηση της Γουεστ Χάμ επί της Άντερλεχτ (2-1), αλλά και την ανατροπή της Σλοβάτσκο στην έδρα της Νις (2-1) να έχουν την τιμητική τους.
Γουέστ Χαμ - Άντερλεχτ 2-1

Τα εύστοχα «Σφυριά» ευτήχισαν στο πρώτο μέρος να βρουν δύο φορές δίχτυα, παρά το θετικό πρόσωπο των φιλοξενούμενων. Η αρχή έγινε στο 14ο λεπτό, όταν ο Μπενράμα ευστόχησε με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ.

Σχεδόν ένα τέταρτο αργότερα, με την συμπλήρωση του ημιώρου ήρθε to 2-0, όταν ο Έμερσον βρήκε τον Μπόουεν από τα αριστερά... και ο  Άγγλος έστειλε με εξαιρετικού σουτ την μπάλα στο αριστερό παράθυρο του Φαν Κρόμπρουγκ.

Παρά το γεγονός ότι η Άντερλεχτ ήταν αυτή που χρειαζόταν σκορ, η Γουέστ Χαμ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της, προσπαθώντας να διευρύνει περαιτέρω το σκορ. Ωστόσο οι Βέλγοι κατόρθωσαν να μειώσουν στο 88ο λεπτό, όταν ο Εσποσίτο εκτέλεσε τον Αρεολά από τα έντεκα μέτρα.

Νις - Σλοβάτσκο 1-2

Καθολική υπεροχή των Γάλλων στο πρώτο ημίχρονο, όπου είχαν συνεχώς την μπάλα στα πόδια τους και δημιουργούσαν ευκαιρίες. Μάλιστα, ευτύχισαν να πανηγυρίσουν από νωρίς το 1-0, όταν ο Ντιόπ με περίτεχνη ενέργεια πάτησε στην αντίπαλη περιοχή και με σουτ, είδε την μπάλα να κοντράρει στον αντίπαλο αμυντικό και να καταλήγει στα δίχτυα.

Διαφορετική η εικόνα του δευτέρου μέρους, όπου η Νις ναι μεν συνέχισε να δημιουργεί, αλλά η Σλοβάτσκο πήρε μέτρα στο γήπεδο. Έτσι, με την συμπλήρωση ενός μισαώρου έφτασε στην ισοφάριση, όταν ο Τόμιτς πάτησε περιοχή και με δυνατό αριστερό σουτ εκτέλεσε τον Κάσπερ Σμάιχελ

Την απόλυτη έκπληξη έκανε ο τσεχικός σύλλογος, όταν στο 87ο λεπτό πέτυχε την ολική ανατροπή. Ο Τοντιμπό δέχτηκε κόκκινη κάρτα για ανατροπή αντιπάλου σε προφανή θέση για γκολ και ο Ρέινμπερκ έστησε την μπάλα, στέλνοντας την με απευθείας εκτέλεση φάουλ στα δίχτυα των γηπεδούχων!

Με αυτόν τον τρόπο οι φιλοξενούμενοι έπιασαν την Κολωνία στην τρίτη θέση με τέσσερις βαθμούς, ενώ ο γαλλικός σύλλογος παρέμεινε στην δεύτερη θέση με έξι.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής:

1ος όμιλος

Φιορεντίνα – Χαρτς 5-1 (5’ Γιόβιτς, 22’ Μπιράγκι, 31’, 79’ Γκονζάλες, 38’ Μπαράκ, 47’ Χούμπρις)

Μπασακσεχίρ – Ρίγας 3-0 (11’ Τουρούκ, 45’, 72’Οκάκα)

2ος όμιλος

Γουέστ Χαμ – Άντερλεχτ 2-1 (14’ Μπενραχμά, 30’ Μπόουεν – 89’ Εσπόζιτο (πεν.))

Στεάουα Βουκουρεστίου – Σίλκεμποργκ 0-5 (12’ Κουσκ, 16’ Κλίνγκε, 63’ Τενγκστεντ, 68’, 70’ Γιόργκενσεν)

3ος όμιλος

Αούστρια Βιέννης – Βιγιαρεάλ 0-1 (87' Τζάκσον)

Χαποέλ Μπερ Σεβά – Λεχ Ποζάν 1-1 (9’ Χεμέντ (πεν.) – 44’ Σίμτσακ)

4ος όμιλος

Παρτιζάν – Κολωνία 2-0 (15’ Ντιαμπατέ, 52’ Γκόμες)

Νις- Σλοβάκο 1-2 (14’ Ντιόπ – 75’ Τόμιτς, 87’ Ρέινμπερκ)

5ος όμιλος

Απόλλων Λεμεσού – Αλκμάαρ 1-0 (56’ Ρομπέργκε)

Βαντούζ – Ντίνπρο 1-2 (30’ Ραστόντερ – 25’ Χαμάσε, 90+1’ Ντοβμπικ)

6ος όμιλος

Τζουγκάρντεν – Γάνδη 4-2 (21’ Χόλμπεργκ, 42’, 46’ Γουίκχμειν, 45’ Μπάντα – 61’ Ντεπόιτρε, 73’ Κάιπερς)

Σάμροκ Ρόβερς – Μόλντε 0-2 (33’ Φοφανά, 69’ Έρικσεν)

7ος όμιλος

Κλούζ – Σλάβια Πράγας 2-0 (11’ Ντικ, 84’ Ματίας)

Μπαλκάνι – Σίβασπορ 1-2 (36’ Τάκι – 72’ Άρσλαν, 81’ Ανγκιέλσκι)

8ος όμιλος

Σλόβαν Μπρατισλάβας – Βασιλεία 3-3 (45’ Βάις, 49’ Κούτσκα, 53’ Σάβριτς – 29’ Μάλες, 65’ Ντιούφ, 72’ Ζεκίρι)

Ζαλγκίρις - Πιούνικ 2-1 (23' Ουρέγκα, 42’ Ρέναν – 78’ Όζμπιλιτς)