Conference League: «Ζωντανός» για την πρόκριση με μεγάλη νίκη ο Απόλλων Λεμεσού - 4Χ4 για την εντυπωσιακή Βιγιαρεάλ στη Βιέννη (video)

Με γκολ του Ρόμπερζ στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλων Λεμεσού επικράτησε με 1-0 της Άλκμααρ και ισοβαθμεί με την Ντίνπρο στη 2η θέση του 5ου ομίλου. Η Βιγιαρεάλ με «λυτρωτή» τον Νίκολας Τζάκσον πέτυχε ακόμα μια νίκη, συνεχίζοντας την αήττητη πορεία της στον 3ο όμιλο του Conference League.

Ο Απόλλων Λεμεσού ήθελε μόνο νίκη στη αναμέτρηση με την Άλκμααρ για να παραμένει στην διεκδίκηση της πρόκρισης στην επόμενη φάση και την πέτυχε με μοναδικό σκόρερ τον Βαλεντίν Ρόμπερτζ στο πρώτο ημίχρονο.

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, η Άλκμααρ μπήκε πιο δυνατά από την κυπριακή ομάδα και προσπάθησε να απειλήσει χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα. Ωστόσο, στο 32’ μετά από καταπληκτική εκτέλεση κόρνερ του Γιούστεν, ο Ρόμπερζ με «καρφωτή» κεφαλιά έδωσε την λύση στον Απόλλωνα Λεμεσού. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Ντάβιντ Κάταλα διαφύλαξε το αποτέλεσμα, πετυχαίνοντας μια σημαντική νίκη για την συνέχεια του ομίλου.

Στις αναμετρήσεις του πρώτου ομίλου, η Φιορεντίνα ήταν «διαστημική» και επικράτησε με 5-1 επί της Χάρτς. Στο 5’ ο Γιόβιτς «άνοιξε» το σκορ ενώ σε διάστημα 16 λεπτών πέτυχε ακόμα τρία τέρματα. Συγκεκριμένα, στο 22’ ο Μπιράγκι έκανε το 2-0, εννέα λεπτά αργότερα ο Γκονζάλες πέτυχε το τρίτο γκολ των «βιόλα» και στο 38’ ο Μπαράκ «κλείδωσε» τους τρείς βαθμούς της νίκης με το 4-0. Στο δεύτερο μέρος, η Χάρτς μείωσε σε 4-1 με τον Χούμπρους, ενώ στο 79’ με εκτέλεση πέναλτι ο Νίκολας Γκονσάλεζ πέτυχε το τελικό 5-1.

Στο άλλο παιχνίδι, η Μπασακσεχίρ ήταν ανώτερη από την Ρίγα και νίκησε με 3-0 διατηρώντας την πρώτη θέση του ομίλου. Στο 11’ ο Τουρούκ έβαλε σε θέση οδηγού την τουρκική ομάδα και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Οκάκα πέτυχε το 2-0. Στο δεύτερο μέρος, ο Οκάκα «διπλασίασε» τα τέρματα του για το 3-0 της Μπασακσεχίρ, ένα αποτέλεσμα που δεν άλλαξε έως το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.

Στον δεύτερο όμιλο, η Βιγιαρεάλ νικώντας με 1-0 την Αούστρια Βιέννης συνέχισε την «ξέφρενη» πορεία της, πετυχαίνοντας την τέταρτη νίκη στον όμιλο σε ισάριθμες αγωνιστικές. Το γκολ της νίκης προήλθε στο 87’ με τον Νίκολας Τζάκσον έπειτα από ασίστ του Λουίς Μοράλες. Με αυτό το αποτέλεσμα το «κίτρινο υποβρύχιο» εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση έχοντας το απόλυτο με 12 βαθμούς στις τέσσερις αναμετρήσεις.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής:

1ος όμιλος

Φιορεντίνα – Χαρτς 5-1 (5’ Γιόβιτς, 22’ Μπιράγκι, 31’, 79’ Γκονζάλες, 38’ Μπαράκ, 47’ Χούμπρις)

Μπασακσεχίρ – Ρίγας 3-0 (11’ Τουρούκ, 45’, 72’Οκάκα)

2ος όμιλος

Γουέστ Χαμ – Άντερλεχτ (22:00)

Στεάουα Βουκουρεστίου – Σίλκεμποργκ (22:00)

3ος όμιλος

Αούστρια Βιέννης – Βιγιαρεάλ

Χαποέλ Μπερ Σεβά – Λεχ Ποζάν (22:00)

4ος όμιλος

Παρτιζάν – Κολωνία 2-0 (15’ Ντιαμπατέ, 52’ Γκόμες)

Νις- Σλοβάκο (22:00)

5ος όμιλος

Απόλλων Λεμεσού – Αλκμάαρ 1-0 (56’ Ρομπέργκε)

Βαντούζ – Ντίνπρο (22:00)

6ος όμιλος

Τζουγκάρντεν – Γάνδη 4-2 (21’ Χόλμπεργκ, 42’, 46’ Γουίκχμειν, 45’ Μπάντα – 61’ Ντεπόιτρε, 73’ Κάιπερς)

Σάμροκ Ρόβερς – Μόλντε (22:00)

7ος όμιλος

Κλούζ – Σλάβια Πράγας 2-0 (11’ Ντικ, 84’ Ματίας)

Μπαλκάνι – Σίβασπορ (22:00)

8ος όμιλος

Σλόβαν Μπρατισλάβας – Βασιλεία 3-3 (45’ Βάις, 49’ Κούτσκα, 53’ Σάβριτς – 29’ Μάλες, 65’ Ντιούφ, 72’ Ζεκίρι)

Ζαλγκίρις - Πιουρίκ Γέρεβαν (22:00)