Bundesliga: Ντεμπούτο με το "δεξί" για Αλόνσο στη Λεβερκούζεν – Πρώτη νίκη για Μπόχουμ! (video)

Bundesliga: Ντεμπούτο με το

Η 9η αγωνιστική της Bundesliga περιελάμβανε το ντεμπούτο του Τσάμπι Αλόνσο στον πάγκο της Μπάγερν Λεβερκούζεν. Αυτό, μάλιστα, συνδυάστηκε με την άνετη νίκη με 4-0 απέναντι στη Σάλκε. Στην πρώτη της νίκη για φέτος έφτασε η Μπόχουμ κόντρα στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης (3-0), ενώ από έναν βαθμό μοιράστηκαν η Άουγκσμπουργκ με την Βόλφσμπουργκ (1-1).

Με «αέρα» Τσάμπι Αλόνσο μπήκε στη νέα της εποχή η Μπάγερν Λεβερκούζεν, επικρατώντας εμφατικά με 4-0 επί της Σάλκε. Η έκπληξη της αγωνιστικής είναι αναμφίβολα η ήττα-σοκ με 3-0 της Άιντραχτ Φρανκφούρτης από τη Μπόχουμ, η οποία κατάφερε να φτάσει στην πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα την 9η αγωνιστική!

Νικηφόρο ήταν το ντεμπούτο του Τσάμπι Αλόνσο στον πάγκο της Μπάγερν Λεβερκούζεν. Οι «ασπιρίνες» υποδέχτηκαν τη Σάλκε και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος. Κατόρθωσαν, μάλιστα, να βρουν δύο γκολ πριν την ανάπαυλα, με σκόρερ για τους γηπεδούχους τους Ντιαμπί (38’) και Φριμπόνγκ (41’).

Με «φτερά» στα πόδια μπήκαν και στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Αλόνσο. Ο Φριμπόνγκ διπλασίασε τα τέρματά του στην αναμέτρηση στο 53’, αυξάνοντας το προβάδισμα της ομάδας του. Το τελικό 4-0 σημείωσε στο 90’ ο Παουλίνιο. Έτσι, οι γηπεδούχοι έφτασαν στην πρώτη τους νίκη μετά από τέσσερις αγωνιστικές και τη δεύτερη συνολικά στο πρωτάθλημα.

Άουγκσμπουργκ και Βόλφσμπουργκ μοιράστηκαν από ένα ημίχρονο και από ένα βαθμό. Αξιοσημείωτο είναι ότι τα γκολ τους προήλθαν στο «κακό» τους μέρος. Έτσι, αν και το πρώτο 45λεπτο ανήκε στους γηπεδούχους, η Βόλφσμπουργκ ήταν εκείνη που κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 27’, στην πρώτη τελική που δημιούργησε, με σκόρερ τον Γκέρχαρντ. Αντίθετα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αρκετά δυνατά στην επανέναρξη του παιχνιδιού, αλλά η Άουγκσμπουργκ τελικά έφτασε στην ισοφάριση στο 55’ με τον Γκούμνι. Έκτοτε, υπήρξαν ευκαιρίες εκατέρωθεν, χωρίς ωστόσο κάποια ομάδα να φτάνει στο πολυπόθητο δεύτερο γκολ.

Τέλος, την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε η Μπόχουμ, υποδεχόμενη την Άιντραχτ Φρανκφούρτης. Αν και το παιχνίδι δεν είχε πολλές μεγάλες φάσεις, οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που λίγο έλειψε να ανοίξουν το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο. Παρ’ όλα αυτά, η προσπάθεια του Μπόρε στο 63’ σταμάτησε στο δοκάρι. Η Μπόχουμ τελικά ευτύχησε να φτάσει στο «χρυσό» γκολ στο 71’ με κεφαλιά του Χόφμαν, κλειδώνοντας το τρίποντο τρία λεπτά πριν την συμπλήρωση των 90 λεπτών, με το αυτογκόλ που σημείωσε ο Εντικά. Το κερασάκι στην τούρτα πρόσθεσε ο Φόρστερ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, γράφοντας το 3-0.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής:

Παρασκευή, 07/10

Χόφενχαϊμ-Βέρντερ Βρέμης 1-2 (32’ Νταμπούρ – 18’ Ντουκς, 87’ Φουλκρουγκ (πεν))

Σάββατο, 08/10

Λεβερκούζεν-Σάλκε 4-0 (38’ Ντιαμπί, 41’, 53’ Φριμπόνγκ, 90’ Παουλίνιο)

Μάιντς-Λειψία 1-1 (45’ Ίνγκβαρτσεν -80’ Ενκουνκού)

Μπόχουμ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 3-0 (71’ Χόφμαν, 87’ Εντικά (αυτ.), 90+1’ Φόρστερ)

Άουγκσμπουργκ-Βόλφσμπουργκ 1-1 (55’ Γκούμνι - 27’ Γκέρχαρντ)

Μπορούσια Ντόρτμουντ-Μπάγερν Μονάχου (19:30)