Europa League: Εδραιώνεται στην κορυφή η Φράιμπουργκ – Πρωτιά για την Άρσεναλ – Μεγάλο «διπλό» της Μπέτις στη Ρώμη (video)

Η Φράιμπουργκ δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα κόντρα στη Ναντ, πήρε την τρίτη της διαδοχική νίκη και εδραιώθηκε στην κορυφή του 7ου ομίλου. Εύκολο βράδυ και για την Άρσεναλ, με τους αναπληρωματικούς «κανονιέρηδες» να επικρατούν της Μπόντο/Γκλιμτ με 3-0 και ανεβαίνουν στην πρώτη θέση του ομίλου τους. Η Μπέτις κατάφερε και πήρε τεράστιο «διπλό» μέσα στη Ρώμη επικρατώντας με 2-1!

Το δεύτερο μισό της βραδιάς στο Europa League όπως και το πρώτο είχε αρκετά γκολ στο πρόγραμμά του. Στον όμιλο του Ολυμπιακού, η Φράιμπουργκ επικράτησε εύκολα της Ναντ και εδραιώθηκε στην πρώτη θέση του ομίλου, έχοντας το μεγάλο πλεονέκτημα για την πρόκριση στους «16» έστω και αν είναι νωρίς.

Η Άρσεναλ, δεν είχε κανένα πρόβλημα αγωνιζόμενη με τους αναπληρωματικούς της, να κερδίσει την Μπόντο/Γκλιμτ εύκολα με 3-0, ανεβαίνοντας στην πρώτη θέση του ομίλου της. Η Μπέτις πήρε τεράστια νίκη στο Ολίμπικο κόντρα στη Ρόμα επικρατώντας με 2-1, αποτέλεσμα με το οποίο έφτασε τους 9 βαθμούς στον όμιλο, αφήνοντας την ομάδα του Μουρίνιο στους τρεις!

Στη Γερμανία, η Φράιμπουργκ έβαλε πλώρη για την πρόκριση στους «16», επικρατώντας της Ναντ με 2-0 και με το 3/3 πλέον είναι το απόλυτο φαβορί για την πρώτη θέση στον 7ο όμιλο. Οι γηπεδούχοι αν και έχασαν αρκετές ευκαιρίες δεν μπόρεσαν να πετύχουν κάποιο τέρμα στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στο δεύτερο μέρος τα πράγματα άλλαξαν. Ο Ντάνιελ Κιέρε μόλις στο 47’ άνοιξε το σκορ ενώ στο 72’ ο Βιντσέντζο Γκρίφο διαμόρφωσε το τελικό 2-0 και «κλείδωσε» τη νίκη για την ομάδα του.

Νίκη πρωτιάς πέτυχε και η Άρσεναλ στο Λονδίνο κόντρα στη Μπόντο/Γκλιμτ με 3-0. Ο Αρτέτα χρησιμοποίησε φυσιολογικά αναπληρωματικούς παίκτες ωστόσο αυτό δεν δημιούργησε πρόβλημα στην ομάδα του.  Ο Έντι Ενκέτια ήταν αυτός που για ακόμα μία φορά σκόραρε, κάνοντας το 1-0 στο 23' ενώ ο Ρομπ Χόλντινγκ διπλασιάσε τα τέρματα για τους γηπεδούχους πέντε λεπτά αργότερα στο 28'. Οι φιλοξενούμενοι περιορίστηκαν σε παθητικό ρόλο σε όλο το ματς και στο 84' ο Φάμπιο Βιέιρα διαμόρφωσε το τελικό 3-0, αποτέλεσμα που βάζει την Άρσεναλ στην πρώτη θέση του ομίλου.

Στη νίκη της αγωνιστικής, η Μπέτις πέρασε νικηφόρα από το Ολίμπικο επικρατώντας με 2-1 της Ρόμα, αποτέλεσμα που την κάνει πλέον «αφεντικό» στον όμιλο! Ο Πάουλο Ντιμπάλα άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Μουρίνιο στο 34' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ωστόσο η χαρά των γηπεδούχων κράτησε μόνο έξι λεπτά. Στο 40' ο Ροντρίγκιεζ ισοφάρισε σε 1-1 για τους Ισπανούς, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι έδειξε να πηγαίνει προς την ισοπαλία ωστόσο στο 88' ο Λουίς Ενρίκε θα σκοράρει, κάνοντας την ολική ανατροπή για τους φιλοξενούμενους! Στις καθυστερήσεις ο Ζανιόλο αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα λόγω χτυπήματος, με το τελικό σκόρ να μην αλλάζει.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

1ος Όμιλος

Ζυρίχη - Αϊντχόφεν 1-5 (87' Οκίτα / 10' 15' Φέρτεσεν, 22' 56' Γκάκπο, 35' Σίμονς)

Άρσεναλ - Μπόντο Γκλιμτ 3-0 (23' Ενκετιά, 27' Χόλντινγκ, 84' Βιέιρα)

2ος Όμιλος

Φενέρμπαχτσε - ΑΕΚ Λάρνακας 2-0 (26' Μπατσουαγί, 79' αυτ. Μάμας)

Ρεν - Ντινάμο Κιέβου 2-1 (23' Τεριέ, 89' Ντουέ / 33' Τσιγκάνκοφ)

3ος Όμιλος

Ελσίνκι - Λουντογκόρετς 1-1 (55' Χετεμάι / 10' Τισέρα)

Ρόμα - Μπέτις 1-2 (34' πέν. Ντιμπάλα / 40' Ροντρίγκες, 88' Ενρίκε)

4ος Όμιλος

Μάλμε - Ουνιόν Βερολίνου 0-1 (68' Μπέκερ)

Μπράγκα - Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ 1-2 (49' Ρουίθ / 86', 90+4' Νίλσον)

5ος Όμιλος

Σέριφ - Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-2 (53' Νταβίδ Σίλβα, 62' Ελουστόντο)

Ομόνοια - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-3 (34' Ανσαριφάρντ, 85' Παναγιώτου / 53' 84' Ράσφορντ, 63' Μαρσιάλ)

6ος Όμιλος

Στουρμ Γκρατς - Λάτσιο 0-0

Μίντιλαντ - Φέγενορντ 2-2 (54' Ίσακσεν, 85' Ζουνίνιο / 21' Σιμάνσκι, 45' πέν. Κεκτσιού)

7ος Όμιλος

Φράιμπουργκ - Ναντ 2-0 (48' Κιέρε, 72' Γκρίφο)

Ολυμπιακός - Καραμπάγκ 0-3 (68' Κουαμπένα, 82' Βέσοβιτς, 86' Σεϊντάεβ)

8ος Όμιλος

Ερυθρός Αστέρας - Φερεντσβάρος 4-1 (27' πεν. 60' Κανγκά, 35' Μίτροβιτς, 51' Κατάι / 71' Ζακάριασεν)

Μονακό - Τράμπζονσπορ 3-1 (14' 45+2' πεν. Μπεν Γεντέρ, 55' Ντισασί / 72' Μπακασέτας)