Κύπρος – Ελλάδα: Γκολ πριν το 28’ πράξη… 8η και τέλος στο «μηδέν» παθητικό δύο ετών στο Nations League!

Πρόκειται για ένα ματς που… ποτέ δεν ολοκληρώνεται στο 0-0. Ένα ματς που ανέκαθεν προσέφερε γκολ και θέαμα, με κανένα από τα 9 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα σε Κύπρο και Ελλάδα, να λήγουν στην ισοπαλία. Η εξέλιξη μάλιστα της αναμέτρησης γινόταν φανερή από την αρχή, καθώς στα 7 τελευταία, είχαμε γκολ στο μισάωρο. Η παράδοση συνεχίστηκε και η Εθνική δέχθηκε γκολ για πρώτη φορά στο Nations League, μετά τον Σεπτέμβριο του 2020.

Πρόκειται για την 9η συνάντηση μεταξύ των δύο ομάδων από το 2000 και έπειτα. Απολογισμός; Επτά νίκες για την Εθνική και μόλις μία για την Κύπρο, με τη μοναδική διαφορά μεταξύ των επικρατήσεων της Ελλάδας και της μοναδικής της αντιπάλου της, να είναι το χρονικό σημείο, στο οποίο άνοιξε το σκορ.

Διότι, τον Νοέμβριο του 2001, όπου οι Κύπριοι επικράτησαν με 2-1, ήταν και η τελευταία φορά, που το σκορ δεν άνοιξε στο πρώτο μισάωρο! Έκτοτε, η «γαλανόλευκη» επικράτησε 7 φορές και σε όλες μία από τις δύο ομάδες βρήκε δίχτυα, πριν από την συμπλήρωση 28 λεπτών.

Και η παράδοση συνεχίστηκε και στο γήπεδο της AEK στη Λάρνακα, με την Κύπρο να προηγείται με τον Τζιωνή από το 21ο λεπτό, ούσα η πρώτη χώρα που βάζει γκολ στην Ελλάδα, μετά από δύο χρόνια, στο Nations League.

Πέρασαν άλλωστε 720 αγωνιστικά λεπτά από την τελευταία φορά, με το Κόσοβο να είναι η ομάδα που «πλήγωσε» την Εθνική μας στον θεσμό, στις 6 Σεπτεμβρίου του 2020.

Τότε το σκορ απέναντί μας σημείωσε ο Μπερνάρντ Μπερίσα στο 82ο λεπτό, αλλά η Εθνική είχε επικρατήσει με 2-1, χάρη στα γκολ των Σιόβα και Λημνιού. Για την ιστορία, κανένας από τους δύο, δεν συμπεριλαμβάνεται στις κλήσεις του Γκουστάβο Πογέτ.