Nations League, Σλοβακία – Αζερμπαϊτζάν 1-2: Ματς-θρίλερ με δύο γκολ στις καθυστερήσεις και νικητές τους φιλοξενούμενους

Μια συγκλονιστική νίκη πέτυχε το Αζερμπαϊτζάν στην έδρα της Σλοβακίας για την 5η αγωνιστική του 3ου ομίλου που την έστειλε στην 2η θέση με επτά βαθμούς.

Απίστευτα πράγματα εκτυλίχθηκαν στην αναμέτρηση της Σλοβακίας με το Αζερμπαϊτζάν για τον 3ο όμιλο της τρίτης κατηγορίας, με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού και να παίρνουν την νίκη με 2-1.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε χωρίς πολλές φάσεις, με κύριο χαρακτηριστικό του παιχνιδιού, οι πολλές μονομαχίες και η τακτική. Στο 44’ και πριν στείλει ο διαιτητής τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια, το Αζερμπαϊτζάν «άνοιξε» το σκορ με τον Νταντάσοφ, ένα γκολ που εκτόξευσε την ψυχολογία των παικτών του Τζιάνι Ντε Μπιάζι.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε με τις δύο ομάδες να αντικρίζουν πολλές κίτρινες κάρτες, εξουδετερώνοντας τα επιθετικά «ατού» και τους κινδύνους. Ωστόσο, η ομάδα της Σλοβακίας στο τελευταίο ημίωρο, ανέβασε τους ρυθμούς της και πίεσε για την ισοφάριση, την οποία βρήκε στις καθυστερήσεις με την εκτέλεση πέναλτι του Ζίρκα στο 93’.

Όμως το Αζερμπαϊτζάν δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού, ο δεξιός μπακ, Χαντβέρντι προωθήθηκε και σκόραρε δίνοντας μια σημαντική νίκη στην ομάδα αφού την απομάκρυνε από την θέση του υποβιβασμού και την έστειλε στην 2η θέση με επτά βαθμούς. Απ’ την άλλη πλευρά, η γηπεδούχος Σλοβακία βρίσκεται στην 3η θέση με έξι βαθμούς χωρίς να απειλείται από την τελευταία Λευκορωσία.