Ο Φούντας κατηγορείται για ρατσιστική επίθεση στο MLS! (video)

Ο Ταξιάρχης Φούντας κατηγορείται για ρατσιστική επίθεση ενάντια στον Ντέμιον Λόου στην αναμέτρηση της DC Γιουνάιτεντ με την Ίντερ Μαϊάμι για το MLS.

Ενώπιον βαριών κατηγοριών βρίσκεται ο Ταξιάρχης Φούντας. Ο ποδοσφαιριστής της Ίντερ Μαϊάμι, Ντέμιον Λόου, κατηγορεί τον εξτρέμ της DC Γιουνάιτεντ ότι κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης των δύο ομάδων τον αποκάλεσε «νέγρο».

Συγκεκριμένα, στο 60ο λεπτό του αγώνα, υπήρξε ένταση μεταξύ των δύο παικτών, κάτι μάλιστα που οδήγησε τον Γουέιν Ρούνεϊ να αντικαταστήσει τον Φούντα, ο οποίος είχε σκοράρει στο 57’.

Ο Λόου μετά το τέλος του αγώνα κατήγγειλε το περιστατικό, με το MLS να ανακοινώνει πως θα ξεκινήσει έρευνα για το συμβάν, ενώ ο τεχνικός της Ίντερ Μαϊάμι, Φιλ Νέβιλ, δήλωσε: «Χρησιμοποιήθηκε μια λέξη που είναι απαράδεκτη στην κοινωνία. Είναι η χειρότερη λέξη στον κόσμο».

Από την πλευρά του ο προπονητής της DC Γιουνάιτεντ, Γουέιν Ρούνεϊ, είπε: «Υπήρξε μια καταγγελία, η οποία είμαι βέβαιος ότι θα διερευνηθεί. Δεν μπορώ να πω πολλά περισσότερα».

Όσον αφορά την αναμέτρηση, η Ίντερ Μαϊάμι επικράτησε με σκορ 3-2 με γκολ του Γκονζάλο Ιγκουαΐν στις καθυστερήσεις.