Serie A: «Σόκαρε» τη Γιουβέντους και έγραψε ιστορία η Μόντσα - Πάρτι της Λάτσιο! (video)

Η αγωνιστική... κατηφόρα της Γιουβέντους δεν έχει τέλος! Ηττήθηκε με 1-0 από τη νεοφώτιστη Μόντσα (18/09), που «έγραψε» ιστορία, καταγράφοντας την πρώτη νίκη της ιστορία της στη Serie A! Άνετες επικρατήσεις για Λάτσιο και Φιορεντίνα.
Σχετικά Άρθρα
Οι εκπλήξεις στις μεσημεριανές αναμετρήσεις της Κυριακής (18/09) στη Serie A δεν έμειναν στη νίκη της Ουντινέζε επί της Ίντερ, που την έφερε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας. Το κάθε άλλο!

Η Μόντσα «έγραψε» ιστορία πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στην πρώτη κατηγορία του ιταλικού ποδοσφαίρου, εις βάρος της άλλοτε «ισόβιας» πρωταθλήτριας, Γιουβέντους, με 1-0!

Κάπως έτσι, η «Γηραιά Κυρία», που αγωνιζόταν με 10 παίκτες από το 40ο λεπτό, παρέμεινε για τρίτο σερί παιχνίδι στη Serie A χωρίς νίκη και θα «αποχαιρετήσει» τον Σεπτέμβριο χωρίς να έχει γευτεί τη χαρά της νίκης εντός κι εκτός συνόρων!

Από την άλλη, η Λάτσιο μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο την «επίσκεψή» της στην έδρα της Κρεμονέζε, αφού επικράτησε με 4-0, ενώ η Φιορεντίνα επιβλήθηκε με σκορ 2-0 της Βερόνα.

Η αναμέτρηση στην έδρα της νεοφώτιστης Μόντσα, φάνηκε από το πρώτο ημίχρονο, πως δεν θα είναι εύκολη για τη Γιουβέντους. Πριν αυτό λήξει, στο 40ο λεπτό συγκεκριμένα, ο Άνχελ Ντι Μαρία αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα για αντιαθλητικό χτύπημα, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες για τουλάχιστον 50 αγωνιστικά λεπτά. Καθώς φάνηκε, όμως, τα χειρότερα δεν είχαν έρθει ακόμη.

Στο 74ο λεπτό, ο Κρίστιαν Γκιτκιάερ βρήκε λίγο ελεύθερο χώρο εντός περιοχής κι «εκτέλεσε» τη Γιουβέντους, υποχρεώνοντάς την στην πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα. Παράλληλα, την άφησε για τρίτο σερί ματς πρωταθλήματος χωρίς νίκη, επιβεβαιώνοντας πως ο σύλλογος βρίσκεται σε κρίση.

Στις έτερες αναμετρήσεις, Λάτσιο και Φιορεντίνα έκαναν το «χρέος» τους δίχως να... ιδρώσουν. Η πρώτη έκανε «πάρτι» στην έδρα της Κρεμονέζε, με τον Τσίρο Ιμόμπιλε να σκοράρει δύο φορές (7', πεν. 21') και τον Μιλίνκοβιτς Σάβιτς στο 45+1' να διαμορφώνει το σκορ του πρώτου μέρους. Εν τέλει, ο Ιταλός αρχισκόρερ των «λατσιάλι» έγινε από εκτελεστής... δημιουργός, ώστε να ο Πέδρο να γράψει το 4-0 ως τελικό σκορ στο 79'.

Από την άλλη, οι «βιόλα» με ένα γκολ του Ικονέ στο 13' και ένα του Γκονζάλες στο 90', επικράτησαν με άνεση της Βερόνα με σκορ 2-0, για να «επιστρέψουν» στις νίκες μετά από έναν μήνα περίπου.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσμα της 7ης αγωνιστικής:
Παρασκευή 16/09
Σαλερνιτάνα - Λέτσε 1-2 (55' αυτ. Γκονζάλες - 43' Σεσάι, 83' Στρεφέτζα)

Σάββατο 17/09
Μπολόνια - Έμπολι 0-1 (75' Μπαντινέλι)
Σπέτσια - Σαμπντόρια 2-1 (12' αυτ. Μουρίγιο, 72' Ενζολά - 11' Σαμπίρι)
Τορίνο - Σασουόλο 0-1 (90+3' Άλβαρες)

Κυριακή 18/09
Ουντινέζε - Ίντερ 3-1 (22' αυτ. Σκρίνιαρ, 84' Μπιγιόλ, 90+3' Αρσλάν - 5' Μπαρέλα)
Κρεμονέζε - Λάτσιο 0-4 (7' 21' πεν. Ιμόμπιλε, 45+1' Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 79' Πέδρο)
Μόντσα - Γιουβέντους 1-0 (74' Γκιτκιάερ)
Φιορεντίνα - Βερόνα 2-0 (13' Ικονέ, 90' Γκονζάλες)
Ρόμα - Αταλάντα (19:00)
Μίλαν - Νάπολι (21:45)