Conference League: «Καθάρισε» σε ένα ημίχρονο η Γουέστ Χαμ – Σημαντικές νίκες για Βιγιαρεάλ και Μπασακσεχίρ!

Έκανε το 2/2 η Γουέστ Χαμ3-2 την Σίλκεμποργκ. Σπουδαία νίκη για τη Μπασακσεχίρ επί της Φιορεντίνα, δια… χειρός Γκουρλέρ (3-0). Έχει τον τρόπο της η Βιγιαρεάλ που έφυγε με το τρίποντο από το Ισραήλ κόντρα στην Μπερ Σεβά (2-1). «Μπλόκο» της Παρτιζάν στη Νις (1-1).

Ολοκληρώθηκε και η 2η αγωνιστική για το Conference League, με τα βραδινά ματς να προσφέρουν πολλές συγκινήσεις και θεαματικές φάσεις.

Η Γουέστ Χαμ ταξίδεψε στη Δανία για να αντιμετωπίσει την Σίλκεμποργκ και βρέθηκε προ εκπλήξεως πίσω στο σκορ στο 5ο λεπτό, λόγω του πολύ ωραίου πλασέ του Κουσκ.

Βέβαια, τα «σφυριά» δεν άργησαν να φέρουν τα πάνω… κάτω, μιας και ο Λανζίνι ισοφάρισε στο 12’ από την άσπρη βούλα και στο 25’ ο Σκαμάκα ολοκλήρωσε την ανατροπή με ένα τρομερό σουτ εκτός περιοχής.

Ενώ στο 38’ ο Ντόουσον διεύρυνε το σκορ σε 3-1 με επιβλητική κεφαλιά που προήλθε από το κόρνερ του Κρέσγουελ.

Από εκεί και έπειτα, ο ρυθμός έπεσε, ο Μόγες έκανε αλλαγές, έτσι ώστε να ξεκουράσει κάποιους ποδοσφαιριστές του και αυτό οδήγησε τους γηπεδούχους στο 3-2 στο 75’ με τον Τένγκστεντ. Όμως, δεν ήταν αρκετό και οι Άγγλοι έβαλαν ακόμα ένα τρίποντο στο σακούλι τους.

Στη Κωνσταντινούπολη πραγματοποιήθηκε ντέρμπι κορυφής για τον πρώτο όμιλο, ανάμεσα σε Μπασακσεχίρ και Φιορεντίνα με τον Γκουρλέρ να κρίνει την αναμέτρηση, με δύο γκολ στο 57’ και στο 71’, ενώ τον Τραορέ να διαμορφώνει το τελικό 3-0 στο 90’.

Παράλληλα, η Βιγιαρεάλ «πάγωσε» το Ισραήλ στο 28’, ύστερα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του «καυτού» Χοσέ Μοράλες. Οι γηπεδούχοι έδειξαν σφυγμό και στο 63’ έγινε το 1-1 από τον Χατουέλ. Αλλά το «κίτρινο υποβρύχιο» απάντησε άμεσα με πολύ ωραίο γυριστό σουτ του Μπαένα για το 2-1 στο 67’.

Την ίδια ώρα, η Νις φιλοξενήθηκε από τη Παρτιζάν και άνοιξε το σκορ από τα αποδυτήρια με τον Μπράιαν στο 2’. Ωστόσο, οι Γάλλοι δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους, αφού ο Ντιαμπατέ ισοφάρισε σε 1-1 στο 60’ για να μοιράσει τους πόντους.

Τα αποτελέσματα της 2η αγωνιστικής στο Conference League:

1ος όμιλος:

Ρίγας Φουτμπόλα – Χαρτς 0-2 (43' Σάνκλαντ, 90+3' Φόρεστ)

Μπασακσεχίρ – Φιορεντίνα 3-0 (57', 71' Γκουρλέρ, 90' Τραορέ)

2ος όμιλος:

Στεάουα – Άντερλεχτ 0-0

Σίλκεμποργκ – Γουέστ Χαμ 2-3 (5' Κουσκ, 75' Τενγκστεντ - 12' Λανζίνι, 25' Σκαμάκα, 38' Ντόουσον)

3ος όμιλος

Χαποέλ Μπερ Σεβά – Βιγιαρεάλ 1-2 (63' Χάτουελ - 28' Μοράλες, 67' Μπαένα)

Λεχ Πόζναν – Αούστρια Βιέννης 4-1 (27' Ίσακ, 64' Σκόρας, 76', 90' Βέλντε - 29' Μπραουνόντερ)

4ος όμιλος

Κολωνία – Σλοβάτσκο 4-2 (11' Ανταμιάν, 42' Ντιτς, 65', 74' Λιούμπιτσιτς - 49' Καλαμπίσκα, 52' Πετρζέλα)

Παρτιζάν – Νις 1-1 (60' Ντιαμπατέ - 2' Μπράιαν)

5ος όμιλος

Απόλλων Λεμεσού – Ντνίπρο 1-3 (58’ Πίττας – 11’ Ρουμπτσίνσκι, 26’ Ντόβμπικ, 45’ Μπουσανέλο)

Άλκμααρ – Βαντούζ 4-1 (19’ Μπαράσι, 81’ Μπεουκέμα, 90+2’ Σουγκαβάρα, 90+5’ Ντε Βιτ – 22’ Γκόελζερ)

6ος όμιλος

Γάνδη – Σάμροκ Ρόβερς 3-0 (9’ Κάιπερς, 18’,65’ Οφόε)

Τζουργκάρντεν – Μόλντε 3-2 (50’ Ντουμπούγια, 58’ Μπαντά, 90+1’ Ασόρο – 39’ Φοφανά, 77’ Μπρέιβικ)

7ος όμιλος

Σλάβια Πράγας – Μπαλκάνι 3-2 (26’ αυτ. Φρασέρι, 34’ Ολαγίνκα, 32’ Μάσοπουστ – 23’ Κρασνίκι, 29’ Κορένιτσα)

Κλουζ - Σίβασπορ 0-1 (28’ Γκρέιντελ)