La Liga: Παρθενική νίκη για τη Χετάφε - Βάσκικο «πάρτι» στο Έλτσε!

Σπουδαία νίκη για τη Χετάφε επί της Ρεάλ Σοσιεδάδ (2-1). Η Αθλέτικ Μπιλμπάο διέσυρε με 4-1 την Έλτσε και επέστρεψε στις νίκες με… στυλ.

H 5η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος συνδυάστηκε με νίκες για Χετάφε και Μπιλμπάο.

Στο Αλφόνσο Πέρεθ, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο 14’, όμως ο Ρεμίρο ήταν σε ετοιμότητα και έπιασε το πέναλτι του Μαγιοράλ.

Βέβαια, στο 45+5’, ο Ουνάλ νίκησε τον τερματοφύλακα της Σοσιεδάδ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου (48’) ο Αλενιά σημείωσε το 2-0 με όμορφο πλασέ.

Μέχρις ότου, να βρει απάντηση απευθείας η ομάδα του Αλγουαθίλ με κεφαλιά του Μέντεθ για το τελικό 2-1 στο 50’.

Λίγο νωρίτερα, οι Βάσκοι του Ερνέστο Βαλβέρδε έκαναν «φύλλο και φτερό» την Έλτσε που αδυνατεί να βρει τα πατήματά της. Μόλις από το πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν σκοράρει τέσσερα γκολ με τους Σάνθετ (14’), Νίκο Γουίλιαμς (22’), Μπερενγκέρ (44’), ενώ το 1-0 προήλθε από αυτογκόλ του Φερνάντεθ στο 9’.

Το γκολ της τιμής για τους γηπεδούχους ήρθε στο 59’ με μία συνεργασία που είχε άρωμα… ΑΕΚ, μιας και ο Μπογέ «σέρβιρε» στον Πόντσε και αυτός εκτέλεσε για το 1-4.