Europa League: Ξεκίνημα με το δεξί για την Άρσεναλ – Στραβοπάτημα για Ρόμα, «σοκ» στο 90+4’ για την ΑΕΚ Λάρνακας! (video)

Πρεμιέρα στο UEFA Europa League με πολύ δράση και νίκες από Άρσεναλ και Ρεάλ Μπέτις, ενάντια σε Ζυρίχη (2-1) και Ελσίνκι (2-0) αντίστοιχα. Στραβοπάτημα της Ρόμα στη Βουλγαρία κόντρα στη Λουντογκόρετς (2-1). Buzzer beater της Ρεν επί της ΑΕΚ Λάρνακας στο 90+4’ (2-1).

Η Άρσεναλ δυσκολεύτηκε στη Ζυρίχη, αλλά επικράτησε στο τέλος με 2-1. Ο Μαρκίνιος άνοιξε το σκορ στο 16’ με πολύ όμορφο τελείωμα στο ντεμπούτο του με τους «κανονιέρηδες». Ωστόσο, στο 44ο λεπτό οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1 χάρη στο πέναλτι του Κριέζιου.

Στο 62’ όμως η Άρσεναλ πήρε εκ νέου το προβάδισμα δια… χειρός Ενκέτια και το τρίποντο στο Βόρειο Λονδίνο.

Την ίδια ώρα, η Ρόμα δεν αντέδρασε από την «τεσσάρα» της Ουντινέζε στο πρωτάθλημα και στραβοπάτησε στη Βουλγαρία, ενάντια στη Λουντογκόρετς. Παρά τον έλεγχο της ιταλικής ομάδας, ο Ζοζέ Μουρίνιο βίωσε την ήττα με 2-1, ύστερα από το γκολ «μαχαιριά» του Νονάτο στο 88’.

Η ΑΕΚ Λάρνακας φιλοξένησε την Ρεν στη Κύπρο και παρά το 1-0 των Γάλλων στο 29’, η ομάδα του Χοσέ Λούις Όλτρα ισοφάρισε τρία λεπτά μετά (33’) με τον Όιερ. Βέβαια, η Ρεν άφησε το καλύτερο για το… φινάλε, με τον Ασινιόν να «πληγώνει» τους Κύπριους στο 90+4’ για το τελικό 2-1.

Παράλληλα, η Ρεάλ Μπέτις δεν βρήκε εμπόδιο στο διάβα της και ο Γούιλιαν Ζοσέ, με δύο προσωπικά γκολ «τελείωσε» το Ελσίνκι.