Bundesliga: Πρώτο τρίποντο για την Χέρτα, απέδρασε από την έδρα της Γκλάντμπαχ η Μάιντς! (video)

Επιτέλους νίκη για την Χέρτα που έφυγε με το «διπλό» από την έδρα της Άουγκσμπουργκ (2-0), ενώ μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε και Μάιντς μέσα στην έδρα της Γκλάντμπαχ επικρατώντας με 1-0!

Σεφτέ στις νίκες έκανε η Χέρτα Βερολίνου καθώς έπειτα από τέσσερις αγωνιστικές κατάφερε να πάρει το πρώτο της τρίποντο, επικρατώντας εκτός έδρας της Άουγκσμπουργκ με 2-0. Μεγάλο τρίποντο πήρε και η ομάδα της Μάιντς που κατάφερε και απέδρασε από την έδρα της Γκλάντμπαχ με 1-0, χάρη σε ένα απίστευτο γκολ του Μαρτίν!

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι η Χέρτα γεύτηκε επιτέλους τη χαρά της νίκης κόντρα στην Άουγκσμπουργκ. Στο 57’ ο Λουκεμπάκιο έπειτα από ωραία σέντρα του Πλάτεχαρντ, θα πάρει την κεφαλιά και θα ανοίξει το σκορ για την ομάδα του ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα και συγκεκριμένα στο 93’ ο Ρίχτερ θα διαμορφώσει το τελικό 2-0 έπειτα από αντεπίθεση και ασίστ του Σέλκε

Στο άλλο παιχνίδι της αγωνιστικής ημέρας της Bundesliga η Μάιντς πέτυχε σπουδαία νίκη μέσα στην έδρα της Γκλάντμπαχ. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, βρέθηκαν πολύ κοντά στο γκολ στο 30’ με τον Τουράμ να σημαδεύει το δοκάρι ωστόσο στο δεύτερο μέρος τα πράγματα άλλαξαν. Στο 53’ οι γηπεδούχοι θα μείνουν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ιτακούρα με απευθείας κόκκινη κάρτα. Δύο λεπτά αργότερα η Μάιντς θα φτάσει στο γκολ της νίκης με τον Ααρόν Μαρτίν να πετυχαίνει ένα φανταστικό τέρμα με απευθείας εκτέλεση φάουλ.