Τουλούζ - Παρί Σεν Ζερμέν 0-3: Μέσι «κερνάει» Νεϊμάρ - Εμπαπέ... πίνουν! (video)

Άνετα πέρασε από την έδρα της Τουλούζ η Παρί Σεν Ζερμέν, σημειώνοντας από τρία τέρματα και επικρατώντας διά περιπάτου με σκορ 3-0
Ακόμη ένα τρίποντο για τους Παριζιανους, με τον Νεϊμάρ να συνεχίζει να βρίσκεται σε δαιμονιώδη φόρμα, σημειώνοντας 9 γκολ σε 6 αγώνες και τον Μέσι να πρωταγωνιστεί... μοιράζοντας δύο ασίστ.

Εξαιρετική η ομάδα του Γκαλτιέ στο πρώτο ημίχρονο, με καθολική κατοχή, ευκαιρίες και κατά περιόδους όμορφους αυτοματισμούς. Από έναν τέτοιο ήρθε και το 0-1, όταν ο Εμπαπέ βρήκε με την μία τον Μέσι και αυτός έβγαλε τετ α τετ τον Νεϊμάρ, με το ιδανικό τρίγωνο να καταλήγει στα δίχτυα του Ντουπέ
Όπως ήταν λογικό η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος, με την Παρί να απειλείται ελάχιστα και να κατορθώνει παράλληλα να κλειδώσει την νίκη. Για ακόμη μία φορά ο Αργεντίνος με το «10» σέρβιρε, μόνο που αυτή την φορά βρήκε αποδέκτη τον Εμπαπέ, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να διευρύνει το προβάδισμα.
 Το «κερασάκι στην τούρτα» ήρθε από τον 29χρονο Ισπανό οπισθοφύλακα Μπερνάτ, o οποίος πέρασε ως αλλαγή στο 83ο λεπτό και έβαλε το όνομα του στον φωτεινό πίνακα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Τουλούζ: Ντουπέ, Ζαντέν (63' Σίλα), Ντιαρά, Νικολάισεν (46' Κόστα), Ρουάλ, Ντέσλερ, Αμπουκλάλ (63' Φάρες), Φαν ντε Μπούμεν (76' Ντατζέγκερε), Σπίρινγκς, Ρατάο, Νταλίνγκα (76' Οναϊγού)

Παρί Σεν Ζερμέν: Ντοναρούμα, Ράμος, Μαρκίνιος, Ντανίλο, Μουκιέλε, Βεράτι (68' Σάντσες), Βιτίνια, Μέντες (83' Μπερνάτ), Μέσι (83' Χακίμι), Νεϊμάρ (68' Εκιτίκε), Εμπαπέ