Premier League: Ήττα – σοκ για την Τσέλσι στην έδρα της Σαουθάμπτον, μία δεκαετία μετά – Χάνει… και η Μπράιτον! (video)

Προηγήθηκε, φαινόταν πως η ροή της αναμέτρησης θα την κάνει να βρει ένα ακόμη γκολ και να τελειώσει το ματς, αλλά εν τέλει η Τσέλσι ήταν… απογοητευτική και ηττήθηκε με 2-1 από την εξαιρετική Σαουθάμπτον, που έφερε τούμπα το ματς! Την ίδια ώρα, η Μπράιτον γνώρισε την πρώτη ήττα της σεζόν από την Φούλαμ με 2-1, ενώ η Μπρέντφορντ ισοφάρισε την Κρίσταλ Πάλας στο φινάλε (1-1) και νιώθει δυσαρεστημένη που δεν πήρε το τρίποντο στο 95’, εξαιτίας του… δοκαριού!

Μία Τσέλσι που δεδομένα δεν έχει καμία σχέση με τον τρόπο που θέλει να την δει να αγωνίζεται ο Τόμας Τούχελ, έκανε την εμφάνισή της στο Σεντ Μέρις απέναντι στη Σαουθάμπτον, στην 5η αγωνιστική της Premier League, με τους «μπλε» να ηττώνται με… ανατροπή και να σηματοδοτούν το πρώτο, εντός έδρας τρίποντο για την ομάδα του Χάζενχουτλ μετά από 10 χρόνια!

Πώς όμως φτάσαμε σε αυτό το σημείο; Στο 22' καθυστέρησε ο Στέρλινγκ να πλασάρει, ο Μπέλα Κότσαπ τον πρόλαβε και του στέρησε την ευκαιρία να σκοράρει από πλεονεκτική θέση, ωστόσο, ένα λεπτό μετά και παρά την παρουσία του Τερό μπροστά του, ο Άγγλος γύρισε το κορμί του και πλάσαρε από το γύρισμα του Μάουντ για το 1-0.

Οι «άγιοι» συμπεριφέρθηκαν σαν να... μη συνέβη τίποτα! Βρήκαν απάντηση στο 28' με το τρομερό σουτ του Λάβια μετά από κόρνερ που παραχώρησε λανθασμένα ο Αθπιλικουέτα ζητώντας και συγγνώμη, για να γίνει το 1-1 για το σύνολο του Χάζενχουτλ. Οι «μπλε» έδειχναν να έχουν βγει παντελώς από το κλίμα της αναμέτρησης, η Σαουθάμπτον απέκτησε αυτοπεποίθηση και δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα κυκλοφόρησε τρομερά τη μπάλα για να φτάσει στην ολική επαναφορά.

Στο 45' ο Γουόρντ – Πράους άφησε αριστερά στον Περό, εκείνος βρήκε τον Άρμστρονγκ που πλάσαρε και με τη βοήθεια κόντρας στον Κουλιμπαλί σκόραρε για το 2-1 των γηπεδούχων!

Από εκεί και πέρα, οι «μπλε» δεν είχαν καμία απάντηση, με τις αλλαγές του Τόμας Τούχελ να μην βοηθούν και το τελικό 2-1, να αποτελεί την πρώτη ήττα της ομάδας του Γερμανού στη σεζόν!

Την ίδια ώρα, κάποια στιγμή θα σταματούσε αυτή η τρομερή πορεία της Μπράιτον στην Premier League και εν τέλει αυτό συνέβη με αντίπαλο την Φούλαμ στο Κρέιβεν Κότατζ. Σε ένα ματς με εξαιρετικό ρυθμό για 45 λεπτά, οι φιλοξενούμενοι… δεν είχαν Μίτροβιτς, οι γηπεδούχοι τον εκμεταλλεύτηκαν πλήρως και το τελικό 2-1 σηματοδοτεί την δεύτερη νίκη της ομάδας του Μάρκο Σίλβα στην επιστροφή της!

Το 0-0 του πρώτου μέρος δεν προϊδέαζε σε καμία περίπτωση για αυτό που θα ακολουθούσε. Ο Μίτροβιτς βρήκε δίχτυα και πάλι, μετά από σέντρα – σουτ του Κεμπάνο, στο 48ο λεπτό και προτού η Μπράιτον καταφέρει να συνέλθει, μετά το πρώτο τέρμα που δέχεται σε κανονική ροή αγώνα στην σεζόν, δέχθηκε και δεύτερο, επτά λεπτά μετά, με αυτογκόλ του αρχηγού της.

Ο Ντανκ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και όλα έδειχναν πως οι «νεοφώτιστοι» θα αποτελούσαν την πρώτη ομάδα που θα κέρδιζαν τους «γλάρους» από τον Απρίλιο και μετά, πλην της Μάντσεστερ Σίτι.

Ωστόσο, το σύνολο του Πότερ έβγαλε και πάλι αντίδραση. Μείωσε με πέναλτι που κέρδισε ο Εστουπινιάν και εκτέλεσε εύστοχα ο ΜακΆλιστερ στο 59’ και από εκεί και έπειτα, το παιχνίδι έγινε… ροντέο. Ο Τροσάρ απείλησε στο 70’, ένα λεπτό μετά ο Ριντ δεν έκανε το 3-1 και η Φούλαμ κλήθηκε να αμυνθεί, προκειμένου να πάρει το δεύτερο τρίποντο στην σεζόν.

Ο στόχος στέφθηκε από επιτυχία, η Μπράιτον ηττήθηκε για πρώτη φορά φέτος και η Φούλαμ του Μάρκο Σίλβα συνεχίζει να κατακτά βαθμούς, που ενδέχεται να την σώσουν στο φινάλε.

Τέλος, την δεύτερη εντός έδρας νίκη της σεζόν ήταν έτοιμη να πανηγυρίσει η Κρίσταλ Πάλας, αλλά η Μπρέντφορντ είχε διαφορετική άποψη (1-1).

Οι «αετοί» ήταν καλύτεροι σε όλο το ματς, προηγήθηκαν με τον Ζαχά με την συμπλήρωση μίας ώρας, φαινόταν πως θα φτάσουν στο τρίποντο, αλλά η ομάδα του Τόμας Φρανκ, βρήκε γκολ μόλις με την δεύτερη εντός εστίας τελική της προσπάθεια.

Εν τέλει, ο Γουϊσά ισοφάρισε στο 90’, με το πρώτο του φετινό γκολ, το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους, με τους γηπεδούχους να είναι τυχεροί, μιας και στο 95’ οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι και οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες για τρίτη σερί σεζόν!