Έλτσε – Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-1: Επιστροφή στις νίκες για τους Βάσκους στη μετά-Ίσακ εποχή!

Με τον δικό της, γνώριμο τρόπο πήρε η Ρεάλ Σοσιεδάδ το τρίποντο επί της Έλτσε, δια χειρός Μπράις Μέντεθ (1-0).

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ επέστρεψε και πάλι στις νίκες μετά την ήττα της από τη Μπαρτσελόνα με 4-1 την προηγούμενη αγωνιστική.

Η διαφορά της αναμέτρησης έγινε στο 20ο λεπτό, όταν ο Μάρτιν Θουμπιμέντι έβγαλε σε τετ α τετ τον Μπράις Μέντεθ, και αυτός με ψύχραιμο πλασέ πέτυχε το 1-0 και το παρθενικό του γκολ με την ομάδα των Βάσκων.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και μία ανάσα από το 2-0 στο 35ο λεπτό, καθώς ο Μικέλ Μερίνο δεν «ψάρεψε» τον Έντγκαρ Μπαντία με την εκτέλεση πέναλτι αλά Πανένκα και το 1-0 παρέμεινε.

Στο δεύτερο μέρος η Έλτσε προσπάθησε να ισοφαρίσει αλλά η άμυνα του Ιμανόλ Αλγκουαθίλ και ο Άλεξ Ρεμίρο κράτησαν ανέπαφη την εστία τους και σημείωσαν τη δεύτερή τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι ενδεκάδες:

Έλτσε (Φρανσίσκο Ροντρίγκεθ): Μπαντία, Λιρόλα (46' Παλάσιος), Ρόκο, Μπίγας, Μοχίκα, Κογιάδο, Μασκαρέλ (78' Κούνια), Χεράρδ (46' Γκούτι), Μορέντε, Μαρτί (61' Μίγια), Πόνσε (61' Μπογέ)

Ρεάλ Σοσιεδάδ (Ιμανόλ Αλγκουαθίλ): Ρεμίρο, Γκοροσάμπελ (88' Πατσέκο), Θουμπέλδια (61' Ελουστόνδο), Λε Νορμάν, Μουνιόθ, Θουμπιμέντι, Μέντεθ, Μερίνο, Σίλβα (78' Ιγιαραμέντι), Κούμπο (78' Μπαρενετσέα), Τσο (61' Καρικαμπούρου)