Serie A: Μοναδική νίκη στη Νάπολη, μοιράστηκαν από ένα βαθμό σε Μπέργκαμο, Έμπολι και Μπολόνια!

Τέσσερα παιχνίδια περιλάμβανε το πρόγραμμα της Serie A την Κυριακή (21/8), με μοναδική νικήτρια την Νάπολι, καθώς οι υπόλοιπες αναμετρήσεις ολοκληρώθηκαν χωρίς να βρεθεί νικητής!

Τέσσερα παιχνίδια περιλάμβανε η αγωνιστική δράση και της Κυριακής (20/8) στην Serie A. Την αυλαία της ημέρας άνοιξαν οι Έμπολι – Φιορεντίνα και Νάπολι – Μόντσα, ενώ το κλείσιμο ανέλαβαν οι Αταλάντα – Μίλαν και Μπολόνια – Βερόνα.

Η Έμπολι υποδέχτηκε την Φιορεντίνα με στόχο την πρώτη νίκη της χρονιάς, όμως οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο γκολ (0-0) και μοιράστηκαν από ένα βαθμό. Οι γηπεδούχοι παρόλα αυτά, έδωσαν την δυνατότητα στην Φιορεντίνα να έχει την αριθμητική υπεραριθμία, αφού στο 67ο λεπτό ο Λουπέρτο αντίκρυσε μια απευθείας κόκκινη κάρτα και άφησε την Έμπολι με 10 παίκτες μέχρι και το τέλος του αγώνα.

Η Νάπολι την ίδια ώρα, είχε ένα εύκολο απόγευμα καθώς… ισοπέδωσε την νεοφώτιστη Μόντσα, με σκορ 4-0. Την αρχή έκανε ο Κβαρατσχέλια στο 35ο λεπτό με μια εξαιρετική έμπνευση έξω από την περιοχή, ενώ το σκορ της ανάπαυλας διαμόρφωσε ο Οσιμέν στις καθυστερήσεις με έναν… κεραυνό μέσα στην περιοχή. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Κβαρατσχέλια πέτυχε ακόμη ένα γκολ «χορεύοντας» την άμυνα της Μόντσα και έκανε το 3-0. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μιν Τζάε Κιμ, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ζιελίνκσι.

Στο γειτονικό ντέρμπι μεταξύ Αταλάντα και Μίλαν, η ομάδα από το Μπέργκαμο άνοιξε λογαριασμό για τους γηπεδούχους από το 29ο λεπτό, με μια εξαιρετική εκτέλεση έξω από την περιοχή από τον Μαλινόφσκι, μετά από το όμορφο στρώσιμο του Μέλε. Ο Μενιάν προσπάθησε να επέμβει, καθώς η μπάλα βρήκε στο πόδι του Καλουλού και άλλαξε την τροχιά της. Η Μίλαν βρήκε το γκολ της ισοφάρισης που έψαχνε με τον Μπενασέρ να λυτρώνει τους φιλοξενούμενους και να αποσπά έναν βαθμό από την έδρα της Αταλάντα.

Τέλος, η Μπολόνια υποδεχόμενη την Βερόνα άνοιξε το σκορ του παιχνιδιού, με τον Αρναούτοβιτς να πιάνει ένα μονοκόματο συρτό σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής, μετά την δύσκολη, αλλά δυνατή, πάσα του Κάσιους. Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω όμως και βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 43ο λεπτό με τον Ανρί. Ένα λεπτό αργότερα ο Ορσολίνι βρήκε δίχτυα για να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους, αλλά με την βοήθεια του VAR, το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο επιτιθέμενος ήταν εκτεθειμένος.