Serie A: Έπνιξε την Σπέτσια και έπιασε κορυφή η Ίντερ – Πήρε το τρίποντο η Σασουόλο, ενώ σε Τορίνο και Ούντινε έμειναν στο μηδέν!

Τρίμπαλο, τρίποντο και κορυφή για την Ίντερ, όπου επικράτησε της Σπέτσια στο Μεάτσα. Νίκη πήρε και η Σασουόλο από την Λέτσε, ενώ λευκή ισοπαλία (0-0) έφεραν Ουντινέζε – Σαλερνιτάνα και Τορίνο – Λάτσιο.

Τέσσερα παιχνίδια περιλάμβανε η αγωνιστική δράση του Σαββάτου (20/8) στην πρώτη κατηγορία της Ιταλίας. Την αυλαία της ημέρας άνοιξαν οι Ουντινέζε – Σαλερνιτάνα και Τορίνο – Λάτσιο, ενώ το κλείσιμο ανέλαβαν Ίντερ – Σπέτσια και Σασουόλο – Λέτσε.

Η Ουντινέζε υποδέχτηκε την Σαλερνιτάνα για την δεύτερη αγωνιστική στο Ούντινε. Οι δύο ομάδες δεν βρήκαν νίκη για δεύτερο παιχνίδι, καθώς έμειναν στο μηδέν και μοιράστηκαν από ένα βαθμό. Οι φιλοξενούμενοι λίγο πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου έμειναν με 10 παίκτες με τον Νεουέν Πέρεζ να αντικρίζει απευθείας κόκκινη κάρτα και πήρε τον δρόμο για τα αποδυτήρια. Παρόλα αυτά, η Σαλερνιτάνα δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την αριθμητική της υπεροχή και στο παιχνίδι δεν αναδείχθηκε νικητής.

Την ίδια ώρα στο Τορίνο, η ομάδα «γκρανάτα» υποδεχόταν την Λάτσιο. Το ίδιο… σκηνικό και εκεί όμως, με τις δύο ομάδες να μένουν με τη σειρά τους «χωρίς σκορ» (0-0) και δεν ξεκαθάρισαν την πρώτη θέση της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν… πολύ σκληροί και δεν παραδόθηκαν στους Ρωμαίους. Στο πρώτο ημίχρονο οι Λατσιάλι έφτασαν είχαν σημαντική φάση με τον Σάβιτς, όμως δεν κατάφεραν να την μετουσιώσουν σε γκολ! Στο δεύτερο μισό, ο Ιμόμπιλε προσπάθησε να… σπάσει το ρόδι στο σκορ, αλλά ούτε αυτός τα κατάφερε και οι δυο τους μοιράστηκαν από ένα βαθμό.

Συνέχεια στην αγωνιστική δράση έδωσαν οι αναμετρήσεις των Ίντερ – Σπέτσια και Σασουόλο – Λέτσε. Οι «νερτζούρι» είχαν ένα… ήσυχο βράδυ παίρνοντας το προβάδισμα από το πρώτο ημίχρονο με τον Λουκάκου να κατεβάζει την μπάλα με κεφαλιά για τον Λαουτάρο Μαρτίνες, ο οποίος με μια… φωτοβολίδα έξω από την περιοχή έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Τσαλχάνογλου μετά από μια αναταραχή που δημιουργήθηκε στην περιοχή της Σπέτσια και διαμόρφωσε το 2-0, ενώ ο Χοακίν Κορέα σκόραρε στο 82’ για το τελικό αποτέλεσμα (3-0)!

Στο παιχνίδι της Σασουόλο με την Λέτσε, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, συμπεριλαμβανομένης της κατοχής και το γκολ του Μπεράρντι στο 40ο λεπτό της έδωσε κεφάλι στο σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα δεν άλλαξαν και έτσι ο «νεροβέρντι» πήραν τους τρεις βαθμούς και ξεκόλλησαν από τον βαθμολογικό… πάτο.