Premier League: Έσωσε τα προσχήματα για την Έβερτον ο Γκρέι – Τεράστια νίκη για τη Φούλαμ με τον Μίτροβιτς! (video)

Premier League: Έσωσε τα προσχήματα για την Έβερτον ο Γκρέι – Τεράστια νίκη για τη Φούλαμ με τον Μίτροβιτς!  (video)

Μπορεί η Έβερτον να ήθελε πολύ την πρώτη της νίκη στην σεζόν, όμως εν τέλει μάλλον πρέπει να αισθάνεται ικανοποιημένη με το τελικό 1-1 απέναντι στη Νότιγχαμ Φόρεστ, μιας και ισοφάρισε στο 89’, με τον Γκρέι. Την ίδια ώρα, η Φούλαμ συνεχίζει να εντυπωσιάζει στην επιστροφή της, επικρατώντας με 3-2 της Μπρέντφορντ, ενώ η Λέστερ ηττήθηκε με ανατροπή ενός… ημιχρόνου, με 2-1 από τη Σαουθάμπτον!

«Σοκ» στο Γκούντισον Παρκ προσέφερε η Νότιγχαμ Φόρεστ, η οποία προηγήθηκε στο 81ο λεπτό της Έβερτον και όλα έδειχναν πως θα φύγει νικήτρια για δεύτερο συνεχόμενο ματς, μετά το 1997, από το Λίβερπουλ. Εν τέλει, ο Γκρέι έσωσε τους γηπεδούχους και τον… Φρανκ Λάμπαρντ, με τον Άγγλο να είναι ικανοποιημένος με το τελικό 1-1, αν αναλογιστεί κανείς τις συνέπειες που θα είχε μία ακόμη ήττα. Την ίδια ώρα, η Λέστερ ηττήθηκε με 2-1 από τη Σαουθάμπτον με ανατροπή, ενώ η Φούλαμ πήρε το… ματς της αγωνιστικής, απέναντι στη Μπρέντφορντ, με 3-2, χάρη στον Μίτροβιτς!

Αναλυτικότερα, η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ παρατάχθηκε όσο πιο επιθετικά μπορούσε, προκειμένου να πετύχει την πρώτη της νίκη στην φετινή σεζόν, κόντρα σε μία ομάδα που δεν είχε κερδίσει ποτέ στο «Γκούντισον Παρκ» στον 21ο αιώνα, με την τελευταία τους συνάντηση να ολοκληρώνεται με «διπλό» της Νότιγχαμ Φόρεστ (0-1).

Μπήκε δυνατά στο ματς, πίεσε αλλά είχε απέναντί της έναν εξαιρετικό Ντιν Χέντερσον. Ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων πραγματοποίησε τρεις επεμβάσεις στο πρώτο μέρος, με αποκορύφωμα αυτή με τη συμπλήρωση μισής ώρας, όταν ο πολύ κινητικός Γκρέι, εκτέλεσε φάουλ, αλλά ο πρώην τερματοφύλακας της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, απομάκρυνε χωρίς να έχει «καθαρό» οπτικό πεδίο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το κρεσέντο χαμένων ευκαιριών συνεχίστηκε, με τη Νότιγχαμ να αμύνεται κατά κύριο λόγο, αλλά να είναι σαφώς βελτιωμένη σε σχέση με το ματς της πρεμιέρας. Εν τέλει, οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να βρουν πρώτοι τον δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Τζόνσον στο 81΄, για να ισοφαρίσει επτά λεπτά μετά ο Γκρέι, και να χάσει τεράστια ευκαιρία ο Ιγουόμπι, στο φινάλε της αναμέτρησης.

Κάπως έτσι, η Έβερτον ξεκινά χωρίς νίκη στις τρεις πρώτες αγωνιστικές, ούσα δίχως επικράτηση συνολικά στην Premier League από την επική ανατροπή με την Κρίσταλ Πάλας (3-2), στο ίδιο γήπεδο.

Την ίδια ώρα, εντυπωσιακό ματς έλαβε χώρα στο Κρέιβεν Κότατζ, ανάμεσα στη Φούλαμ και τη Μπρέντφορντ, με το τελικό 3-2 να διαμορφώνεται από τον Αλεξάντερ Μίτροβιτς!

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 από το 20ο λεπτό, χάρη στα γκολ του Ριντ στο 1’ και το «παρθενικό» του Παλίνια με την φανέλα τους, όμως στην συνέχεια, η ομάδα του Τόμας Φρανκ βρήκε ρυθμό.

Μείωσε με το πρώτο γκολ του Ντάμσγκααρντ, ύστερα από στατική φάση και εν συνεχεία, είδε τον Τόνεϊ, στο 71’, να πετυχαίνει το πρώτο γκολ της καριέρας του κόντρα στη Φούλαμ, στην 1η φορά που τίθεται απέναντί της, παρότι του ακυρώθηκε και ένα τέρμα, ένα τέταρτο νωρίτερα.

Ακολούθησαν ευκαιρίες εκατέροθεν, αλλά πρωταγωνιστής ήταν και πάλι ο Αλεξάντερ Μίτροβιτς που έκανε το 3-2 και σηματοδότησε την πρώτη νίκη της Φούλαμ στη χρονιά!

Τέλος, στο ίδιο έργο… θεατής, όπως και η Έβερτον, είναι η Λέστερ, η οποία δεν μπόρεσε να κερδίσει τα προβλήματά της και τη Σαουθάμπτον. Ο Μάντισον άνοιξε το σκορ στο 54’, αλλά οι «αλεπούδες» κλείστηκαν πίσω δίχως λόγο και εν τέλει ηττήθηκαν με ανατροπή από το σύνολο του Χάζενχουτλ, που ξέσπασε στο φινάλε!

Όσον αφορά, την Κρίσταλ Πάλας του Πατρίκ Βιεϊρά, ο Γουίλφριντ Ζαχά φαίνεται να έχει αποφασίσει να την πάρει από το χέρι. Ο Γουότκινς έδωσε το προβάδισμα στην Άστον Βίλα στο 5’, αλλά η συνέχεια αποτέλεσε ένα μονόλογο των γηπεδούχων.

Ο Ζαχά ισοφάρισε στο 8’ και «υπέγραψε» την ανατροπή της ομάδας του με τη συμπλήρωση μίας ώρας, καθώς παρόλο που ο Μαρτίνες απέκρουσε στο πέναλτι, δεν είχε αντίδραση και στο «ριμπαόυντ» του Ιβοριανού, που ξεπερνά πλέον κατά δύο γκολ, τα τέρματα του Γιάγια Τουρέ, στο διάστημα παρουσίας του στην Premier League, όντας στην 2η θέση, πίσω μόνο από τον Ντιντιέ Ντρογκμπά.

Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Ματετά, λίγη ώρα μετά την είσοδό του στο παιχνίδι, με την Πάλας να έχει συγκεντρώσει τέσσερις βαθμούς σε τρία ματς, έχοντας όμως αντιμετωπίσει τη Βίλα, την Άρσεναλ και τη Λίβερπουλ

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:

Τότεναμ – Γουλβς 1-0 (64’ Κέιν)

Κρίσταλ Πάλας – Άστον Βίλα 3-1 (8’,58’ Ζαχά, 71’ Ματετά -  5’ Γουόκτινς)

Έβερτον – Νότιγχαμ Φόρεστ 1-1 (89’ Γκρέι – 81’ Τζόνσον)

Φούλαμ – Μπρέντφορντ 3-2 (1’ Ριντ, 20’ Παλίνια, 90΄ Μίτροβιτς – 44’ Νόργκααρντ, 71’ Τόνεϊ)

Λέστερ – Σαουθάμπτον 1-2 (54’ Μάντισον – 68’  Τζάστιν, 84’ Άνταμς)

Μπόρνμουθ – Άρσεναλ (19:30)