Νίκη επί της Χέρτα και πρωτιά προσωρινά για την Γκλάντμπαχ! (video)

Δεύτερη νίκη για την Μπορούσια Γκλάντμπαχ, σε τρεις αγωνιστικές, επί της Χέρτα και… κορυφή στον βαθμολογικό πίνακα!

Χάρη στο «χρυσό» γκολ του Αλασάν Πλέα η Γκλάντμπαχ επικράτησε με 1-0 επί της Χέρτα στην Μπορούσια, για την 3η αγωνιστική της Bundesliga.

Από το πρώτο ημίχρονο κιόλας, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το προβάδισμα στον πίνακα του σκορ, χάρη στην επιτυχημένη εκτέλεση πέναλτι του Πλέα στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να δώσουν μεγαλύτερο εύρος στα γκολ, αλλά ο τερματοφύλακας της Χέρτα, Κρίστενσεν, επενέβη και απέκρουσε την εκτέλεση του Χόφμαν.

Παρόλα αυτά το κέρδος για την Γκλάντμπαχ ήταν η αποβολή του Φίλιπ Ουρέμοβιτς, ο οποίος αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα, καθώς υπέπεσε σε πέναλτι βρίσκοντας την μπάλα με το χέρι και ο διαιτητής του έδειξε τον δρόμο για τα αποδυτήρια.

Η ομάδα από την Μπορούσια, πέτυχε την δεύτερη νίκη της στην Bundesliga για φέτος, γεγονός βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 7 βαθμούς σε 3 αγωνιστικές, ενώ  Μπάγερν και Ντόρτμουντ βρίσκονται στους 6 βαθμούς σε 2 αγωνιστικές!