La Liga: Γλίτωσε το κάζο η Ρεάλ με «σούπερ» Αλάμπα - Χαμόγελα για Σοσιεδάδ και Βαλένθια (video)

Ολοκληρώθηκαν και οι Κυριακάτικες αναμετρήσεις της πρώτης αγωνιστικής της φετινής La Liga. Χωρίς εκπλήξεις το απόγευμα, με τις Ρεάλ Μαδρίτης, Σοσιεδάδ και Βαλένθια να φεύγουν νικήτριες, επιβεβαιώνοντας τον τίτλο του φαβορί.

Σοσιεδάδ και Βαλένθια έκαναν το 1/1, επικρατώντας αμφότερες με τον ίδιο σκορ απέναντι στις πιο αδύναμες Κάντιθ και Χιρόνα αντίστοιχα. Όλα τα φώτα της αγωνιστικής στράφηκαν στην τελευταία παράσταση, όπου η Ρεάλ μόχθησε, αλλά κατάφερε εν τέλει να επικρατήσει επί της Αλμερία, χάρη σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αλάμπα.

Στο πρώτο κατά σειρά παιχνίδι του κυριακάτικου προγράμματος, η Σοσιεδάδ έβγαλε την υποχρέωση της και απέδρασε από την έδρα της Κάντιθ με σκορ 1-0.  Το πέρας 45 λεπτών βρήκες τους γηπεδούχους να είναι πιο παραγωγικοί, με τους Βάσκους ωστόσο να είναι αυτοί που βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 24'. Yπέροχη μπαλιά του Μενίδο στη καρδιά της αντίπαλης άμυνας, βρήκε αποδέκτη τον Κούμπο, με τον Ιάπωνα μεσοεπιθετικό να τελειώνει υποδειγματικά τη φάση.

Με την έλευση του δευτέρου μέρους η εικόνα άλλαξε άρδην και οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν ότι είναι αυτοί που κυνηγούσαν περισσότερο ακόμη ένα γκολ. Καταιγιστικοί και εκδηλώνοντας έντεκα τελικές, απειλούσαν μονίμως, εν αντιθέσει με τους γηπεδούχους που φαινόταν ακίνδυνοι. Έτσι η αναμέτρηση έληξε με το υπάρχον σκορ και η Σοσιεδάδ έφυγε με το τρίποντο.

Δίκαιο αποτέλεσμα στο Μεστάγια με την Βαλένθια των 10 παικτών να επικρατεί απέναντι στη Χιρόνα με σκορ 1-0. Από το πρώτο κιόλας ημίχρονο οι «νυχτερίδες» ήταν καταιγιστικές, δημιουργώντας δέκα ευκαιρίες έναντι μόλις μία των αντιπάλων τους. Λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα... με τον Σολέρ να ευστοχεί από την άσπρη βούλα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε εφιαλτικά, καθώς πέντε λεπτά μετά τη σέντρα, ο Ελβετός κεντρικός αμυντικός, Κομέρ, δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα για σπρώξιμο σε αντίπαλο του. Παρά την αριθμητική ανισορροπία η ποιότητα των γηπεδούχων ήταν έκδηλη και παρότι έχασε κατά κράτος την κατοχή της μπάλας, παρέμεινε η πιο απειλητική ομάδα του γηπέδου. Εν τέλει το σκορ παρέμεινε ως έχει και πανηγύρισαν το πρώτο τους τρίποντο στη φετινή σεζόν.

Σοκ για την Ρεάλ Μαδρίτης με την έναρξη της αναμέτρησης, καθώς ο νεοφώτιστη Αλμερία πήρε κεφάλι στο σκορ, μόλις στο 7ο λεπτό. Όλα ξεκίνησαν από εξαιρετική μπαλιά του Εγουάραθ, ο οποίος σημάδεψε το βάθος της αντίπαλης άμυνας, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο βραχύσωμος Βέλγος επιθετικός Ραμαζάνι και με την ταχύτητα του βρέθηκε μέτωπο με τον Κουρτουά. Από εκεί και έπειτα η εκτέλεση ήταν εύκολη υπόθεση. Καταιγιστικοί οι «μερένχες» καθόλη την διάρκεια του 45λεπτου, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να βρει την ισοφάριση.

To δεύτερο μέρος βρήκε τους παίκτες του Κάρλο Αντσελότι να κάνουν ότι θέλουν μέσα στο γήπεδο και απολύτως φυσιολογικά να φέρνουν τούμπα την αναμέτρηση. Η αρχή έγινε από τον Λούκας Βάθκεθ, ο οποίος έπειτα από πανωλεθρία της αντίπαλη άμυνας βρέθηκε προ κενής εστίας και ισοφάρισε με άνεση. Ακριβώς ένας τέταρτο πριν την συμπλήρωση 90 λεπτών, ήρθε και η ώρα του Αλάμπα, ο οποίος με απευθείας εκτέλεση φάουλ (ένα λεπτό αφού πέρασε στον αγωνιστικό χώρο), ανέλαβε ρόλο λυτρωτή. Έτσι οι Μαδριλένοι τελειώσαν τον αγώνα με χαμόγελα και απέκτησαν προβάδισμα ήδη δύο βαθμών από την συνδιεκδικήτρια Μπαρτσελόνα.