Serie A: Συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε ο Ιμόμπιλε – Buzzer beater στο 95’ η Φιορεντίνα!

Σαν να μη πέρασε μια μέρα για τη Λάτσιο του Ιμόμπιλε, που ολοκλήρωσε την ανατροπή και νίκησε με 2-1 επί της Μπολόνια. Η Φιορεντίνα κατάφερε να νικήσει τη Κρεμονέζε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης με σέντρα-σουτ (3-2).

Το πρωτάθλημα Ιταλίας ξεκίνησε το Σάββατο (13/08) και τη Κυριακή απόγευμα η Φιορεντίνα  πήρε τη πρεμιέρα της επί της Κρεμονέζε, όπως και η Λάτσιο παρά το εις βάρος της 1-0, δεν ακολούθησε τα βήματα των «βιόλα» και πρόσθεσε τους πρώτους τρεις βαθμούς στο σακούλι της.

Στο «Ολίμπικο» η Λάτσιο έκανε ένα… εφιαλτικό ημίχρονο, αφού ο Λουίς Μαξιμιλιάνο αποβλήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό, λόγω του ότι έπιασε τη μπάλα με το χέρι εκτός εστίας, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίχτες. Σα να μην έλειπε αυτό, οι «λατσιάλι» υπέπεσαν σε παράβαση και έστειλαν τον Μάρκο Αρναούτοβιτς στη λευκή βούλα, για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του.

Ωστόσο, λίγο πριν λήξει το πρώτο μέρος, ο Ανταμά Σουμαορό πήρε δεύτερη κίτρινη κάρτα και οι ισορροπίες επανήλθαν στον αγωνιστικό χώρο. Ενώ στο 68’ η τύχη «ευνόησε» τους γηπεδούχους, καθώς ο Λορέντσο Ντε Σιλβέστρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Δίνοντας έναυσμα για την ανατροπή που θα πετύχαινε ο Τσίρο Ιμόμπιλε δέκα λεπτά μετά με εύστοχο πλασέ για το 2-1.

Την ίδια ώρα, στο «Αρτέμιο Φράνκι» η Φιορεντίνα άνοιξε το σκορ με τον Τζιάκομο Μποναβεντούρα στο 16’, όμως τρία λεπτά μετά ο Νταβίντ Οκερέκε είχε την απάντηση, σκοράροντας το πρώτο του τέρμα στο πρωτάθλημα με τη φανέλα της Κρεμονέζε.

Παρόμοια περίπτωση ήταν και αυτή του Λούκα Γιόβιτς στο 34’, με τον Σέρβο επιθετικό να δίνει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του με πολύ ωραίο τελείωμα. Παρόλα αυτά, η Κρεμονέζε πέτυχε ασύλληπτο γκολ από απευθείας εκτέλεση κόρνερ με τον Μπουοναιούτο να ισοφαρίζει σε 2-2 στο 68'. Όμως, τη τελευταία λέξη στην αναμέτρηση είχε ο Ρολάντο Μαντράγκορα που πέτυχε το χρυσό γκολ και έδωσε στην ομάδα του ένα πολύτιμο τρίποντο  στο 90+5'.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 1η αγωνιστικής:

Σάββατο 13/08

Μίλαν – Ουντινέζε 4-2 (11’ Ερνάντεζ, 15’, 68’ Ρέμπιτς, 46’ Ντίαθ – 2’ Μπεκάο, 45+4’ Μασίνα)

Σαμπντόρια – Αταλάντα 0-2 (26’ Τολόι, 90+5’ Λούκμαν)

Μόντσα – Τορίνο 1-2 (90+4’ Μότα – 43’ Μίραντσουκ, 66’ Σανάμπρια)

Λέτσε – Ίντερ 1-2 (48’ Σισέι – 2’ Λουκάκου, 90+5’ Ντάμφρις)

Κυριακή 14/08

Λάτσιο – Μπολόνια 2-1 (79’ Ιμόμπιλε, 66’ αυτ. Ντε Σιλβέστρι - 38’ Αρναούτοβιτς)

Φιορεντίνα – Κρεμονέζε 3-2 (16’ Μποναβεντούρα, 34’ Γιόβιτς, 90+5' Μαντράγκορα – 19’ Οκερέκε, 68’ Μπουοναιούτο)

Σπέτσια – Έμπολι (21:45)

Σαλερνιτάνα – Ρόμα (21:45)