La Liga: «Στραβοπάτημα» με το... καλημέρα για Μπαρτσελόνα - Σοκ για Θέλτα στο 98'! (video)

Με το «αριστερό» ξεκίνησε τη σεζόν στη La Liga η Μπαρτσελόνα, αφού έμεινε στο 0-0 κόντρα στη Ράγιο Βαγιεκάνο (13/08). «Περίπατος» για τη Βιγιαρεάλ κόντρα στη Βαγιαδολίδ, «σοκ» για την Θέλτα στο 98'!

Δύο χορταστικά ματς και μία έκπληξη περιλάμβαναν οι τρεις αναμετρήσεις του Σαββάτου (13/08) στην 1η αγωνιστική της La Liga για τη σεζόν 2022/23.

Προφανώς, το μεγαλύτερο «σοκ» ήταν η «λευκή» ισοπαλία της Μπαρτσελόνα με τη Ράγιο Βαγιεκάνο στην έδρα των Καταλανών, αλλά και ο τρόπος με τον οποίο η Θέλτα έχασε το τρίποντο μέσα από τα «χέρια» της κόντρα στην Εσπανιόλ, δεν μπαίνει σε δεύτερη μοίρα!

Ματς με θέαμα, γκολ και σασπένς έγινε στο Μπαλαίδοςμε την Θέλτα και την Εσπανιόλ να μένουν στην ισοπαλία και να παίρνουν από έναν βαθμό η κάθε μία στην πρεμιέρα τους στη φετινή La Liga.

Ο Ιάγκο Άσπας άνοιξε το σκορ για την Θέλτα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ενώ οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 62′ με κεφαλιά του Πορτογάλου φορ Γκονζάλο Πασιένσια. Μετά το 2-0 οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν και οι παίκτες της Εσπανιόλ το εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο.

Αρχικά, ο Εσπόζιτο μείωσε σε 2-1 στο 72’ ενώ ο Χοσελού με πέναλτι που κέρδισε στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

Από την άλλη πλευρά, ιδανικά ξεκίνησε την φετινή της προσπάθεια στη La Liga η Βιγιαρεάλ, αφού πέρασε σαν αέρας από την έδρα της Βαγιαδολίδ, επικρατώντας με 3-0. Και τα τρία γκολ των φιλοξενούμενων μπήκαν στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης.

Ο Τζάκσον στο 49’ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του έπειτα από ασίστ του Γέρεμι, ενώ ο Μπαένα με δύο προσωπικά του γκολ στο 82' και στο 91’, ολοκλήρωσε τον «περίπατο» της ομάδας του.

Στην τελευταία αναμέτρηση της βραδιάς, η Μπαρτσελόνα «κόλλησε» στο 0-0 κόντρα στη Ράγιο Βαγιεκάνο. Παρότι ο Τσάβι έριξε στη «μάχη» όλα τα όπλα του, δεν κατάφερε να πάρει το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Οι σημαντικότερες ευκαιρίες σημειώθηκαν από τους Λεβαντόφσκι και Ομπαμεγιάνγκ, στο 82' και στο 84' αντίστοιχα, αλλά οι «μπλαουγκράνα» δεν κατάφεραν σε καμία από τις δύο περιπτώσεις να λύσουν τον «γόρδιο δεσμό». Εν τέλει, όχι μόνο δεν σκόραραν, αλλά ολοκλήρωσαν και την αναμέτρηση με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Μπουσκέτς στο 90+3'.