Premier League: Εμφατικές «τεσσάρες» από Σίτι και Άρσεναλ – Συνεχίζουν… αήττητες Μπράιτον και Νιούκαστλ! (video)

Την εξαιρετική κατάσταση στην οποία βρίσκονται, απέδειξαν και στην 2η αγωνιστική της Premier League η Μάντσεστερ Σίτι με την Άρσεναλ, με τους «πολίτες» να επικρατούν με 4-0 της Μπόρνμουθ, την ώρα που οι «κανονιέρηδες», με ηγέτη τους τον Γκαμπριέλ Ζεσούς, έκαναν το 2/2, με 4-2 απέναντι στη Λέστερ!

Πολύ πιο εύκολα από ό,τι δείχνει και το τελικό… 4-0, επικράτησε η Μάντσεστερ Σίτι της Μπόρνμουθ στο Έτιχαντ, με τους «πολίτες» να συνεχίζουν με φόρα στην δεύτερη αγωνιστική της Premier League, μετά τη νίκη τους με 2-0 απέναντι στη Γουέστ Χαμ, στην πρεμιέρα της φετινής σεζόν.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα άνοιξε το σκορ στο 19ο λεπτό με τον Γκιντογκάν, αλλά η πίεση που είχε ασκήσει μέχρι να το καταφέρει ήταν… αφόρητη, έχοντας καταγράψει 7 απειλητικές καταστάσεις για την εστία των «νεοφώτιστων», πριν καν συμπληρώσουμε… ημίωρο.

Το γκολ του Γερμανού απελευθέρωσε τους γηπεδούχους και από εκεί και πέρα το τρίποντο, έμοιαζε να αποτελεί υπόθεση διαδικαστικού χαρακτήρα. Ο Ντε Μπρόινε έκανε το 2-0 στο 31’, ενώ ο Φιλ Φόντεν συμπλήρωσε στο 37’, ένα εξαιρετικό ματς για τον ίδιο, έχοντας γκολ και ασίστ, πριν καν τελειώσει το ημίχρονο.

Στην επανάληψη, όπως ήταν αναμενόμενο, οι… μηχανές «έσβησαν», το 3-0 έγινε… 4-0 (αυτογκόλ ο Λέρμα) που διατηρήθηκε μέχρι τέλους και κάπως έτσι η Μάντσεστερ Σίτι είναι η πρώτη ομάδα του πρωταθλήματος που φτάνει στο 2/2 δίχως να έχει δει την εστία της να παραβιάζεται.

Την ίδια ώρα, μία εξαιρετική Άρσεναλ έκανε την εμφάνισή της στην δεύτερη αγωνιστική της Premier League, με τους «κανονιέρηδες» να επικρατούν με 3-1 της Λέστερ, έχοντας ως ηγέτη τους τον Γκαμπριέλ Ζεσούς, που σκόραρε δύο φορές, είχε μία ασίστ και φαίνεται πως είναι και θα είναι απαραίτητος στο project του Μικέλ Αρτέτα.

Πώς όμως φτάσαμε στη δεύτερη διαδοχική επικράτηση των «κανονιέρηδων» στο ξεκίνημα της σεζόν, για πρώτη φορά μετά από δύο χρόνια; Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία άνηκε στους γηπεδούχους, με το δοκάρι του Γκρανίτ Τσάκα, έπειτα από σέντρα του Μπουκάγιο Σάκα, αλλά ό,τι δεν έγινε στο 20’ έλαβε χώρα από εκείνο το χρονικό σημείο και εντός του επόμενου ενός τετάρτου.

Αρχικά, ο Γκαμπριέλ Ζεσούς σκόραρε με απίθανο πλασέ, στο 23’, σημειώνοντας το πρώτο του επίσημο γκολ με την φανέλα της νέας του ομάδας, για να έρθει η στιγμή του 35ου λεπτού, όταν και επωφελήθηκε από το κόρνερ του Μαρτινέλι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με το κεφάλι, όντας στο δεύτερο δοκάρι.

Λίγο μάλιστα έλειψε να κάνει χατ-τρικ με την συμπλήρωση 38 λεπτών, έπειτα από εξαιρετική προσωπική ενέργεια, μετά το βολέ του Άαρον Ράμσντεϊλ, ενώ εξίσου σημαντική ήταν και η στιγμή που ακολούθησε στο 40’, όταν η φοβερή συνεργασία των παικτών του Αρτέτα, έβγαλε τον Βραζιλιάνο σε θέση τετ-α-τετ αλλά αυτός νικήθηκε από τον Γουόρντ.

Από εκεί και πέρα, οι «αλεπούδες» βρήκαν από το πουθενά τρόπο να ξαναμπούν στο ματς, χάρη στο αυτογκόλ του εξαιρετικού κατά τα άλλα Σαλιμπά, αλλά η απάντηση ήταν άμεση, καθώς δύο λεπτά μετά, στο  55’, ο Γουόρντ έκανε λάθος, ο Ζεσούς «έκλεψε» και ο Γκρανίτ Τσάκα έδωσε και πάλι «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Ωστόσο, η Λέστερ δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα. Σκόραρε με τον Μάντισον στο 73’, αλλά και πάλι βγήκε εκτεθειμένη από την ανασταλτική της λειτουργία, καθώς ο Μαρτινέλι έκανε το 4-2 και διαμόρφωσε το τελικό σκορ της συνάντησης!

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις, η Μπράιτον με τη Νιούκαστλ παρέμειναν αμφότερες αήττητες στη σεζόν, με τις «καρακάξες» να μην καταγράφουν ούτε φέτος το πρώτο τους «διπλό» στο Άμεξ, στην εποχή της Premier League, με τη «λευκή» ισοπαλία να τις κολακεύει αν δει κανείς τις ευκαιρίες του πρώτου μέρους που κατέγραψαν οι «γλάροι».

Παράλληλα, με το ίδιο σκορ ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στη Γουλβς και την Φούλαμ, ενώ η Λιντς… αυτοκτόνησε, καθώς προηγήθηκε με τα δύο γκολ του Ροντρίγκο που τη δεδομένη χρονική στιγμή, είναι ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, με τρία τέρματα, αλλά ισοφαρίστηκε σε 2-2 από τη Σαουθάμπτον, μέσα σε 9 λεπτά!

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:

Σάββατο 13/08

Άστον Βίλα – Έβερτον 2-1 (31’ Ινγκς, 85’ Μπουεντία – 87’ Ντιν αυτ.)

Άρσεναλ – Λέστερ 4-2 (23’, 35’ Ζεσούς, 55’ Τσάκα, 76’ Μαρτινέλι – 53’ αυτ. Σαλιμπά, 74’ Μάντισον)

Γουλβς – Φούλαμ 0-0

Μάντσεστερ Σίτι – Μπόρνμουθ 4-0 (19’ Γκιντογκάν, 31’ Ντε Μπρόινε, 37΄ Φόντεν)

Μπράιτον – Νιούκαστλ 0-0

Σαουθάμπτον – Λιντς 2-2 (72’ Αρίμπο, Γουόκερ Πίτερς – 46’, 60 Ροντρίγκο)

Μπρέντφορντ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (19:30)