Έκανε σεφτέ με «ντοπιέτα» ο Τζόλης! (video)

Ο Χρήστος Τζόλης, στη δεύτερη του ευρωπαϊκή συμμετοχή με τη Τβέντε, πέτυχε δύο γκολ σε λιγότερο από δέκα λεπτά, ερχόμενος από τον πάγκο και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του επί της Τσουκαρίτσκι (4-1).

Όπως και πέρυσι με τη φανέλα των «καναρινιών» έτσι και φέτος με τον καινούργιο του σύλλογο, ο Χρήστος Τζόλης ξεκίνησε φορτσάτος τη χρονιά. Τότε ήταν η Μπόρνμουθ (δυο γκολ δυο ασίστ) τώρα η Τσουκαρίτσκι.

Ο νεαρός Έλληνας επιθετικός πέρασε ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο, όπως είχε γίνει και στο πρώτο ματς, στο 72’ και δώδεκα λεπτά μετά χτύπησε για πρώτη φορά.

Στις καθυστερήσεις και πιο συγκεκριμένα στο δεύτερο λεπτό, διπλασίασε τα τέρματά του και έγινε ο δεύτερος παίκτης στην ιστορία του ολλανδικού συλλόγου που σκοράρει δυο γκολ, ερχόμενος από τον πάγκο. Μετά τον Ζουιντέμα το μακρινό 1973.