Premier League: Ανατροπή για την Τότεναμ, με MVP... Κουλουσέφσκι – Πάλεψε αλλά ηττήθηκε από τη Νιούκαστλ η Νότιγχαμ Φόρεστ! (video)

Κάθε αρχή και δύσκολη, η «ζημιά» θα μπορούσε να γίνει, αλλά η ποιότητα της Τότεναμ και η θέληση των ποδοσφαιριστών της, την οδήγησαν σε νίκη με ανατροπή απέναντι στη Σαουθάμπτον (4-1), με πρωταγωνιστή τον Ντέγιαν Κουλουσέφσκι. Την ίδια ώρα, η Νότιγχαμ Φόρεστ προσπάθησε να αντέξει στη πίεση της Νιούκαστλ, αλλά ο Ντιν Χέντερσον δεν μπορούσε να βγάλει αντίδραση στα φοβερά τελειώματα των Σαρ και Γουίλσον, που έκριναν την αναμέτρηση (2-0)!

Δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο, είδε τη Σαουθάμπτον να προηγείται στο «σπίτι» της, αλλά όταν η Τότεναμ προσαρμόστηκε στις συνθήκες της αναμέτρησης, προέβη σε ανατροπή και ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο την σεζόν 2022-23 (4-1).

Το σκορ άνοιξε με πολύ ωραίο γκολ, στο 12ο λεπτό, ο Γουόρντ Πράους, όμως η ομάδα του Αντόνιο Κόντε δεν έδειξε να αγχώνεται. Ισοφάρισε άμεσα, με τον Σεσενιόν στο 21’, έπειτα από ωραία ασίστ του Κουλουσέφσκι και προέβη σε ολική ανατροπή 10 λεπτά μετά, με μία ακόμη κεφαλιά, αυτή την φορά από τον Ντάιερ, μετά από σέντρα του Σον.

Στην επανάληψη, η Τότεναμ «έσβησε» το ματς, μέχρι και τη συμπλήρωση μίας ώρας, στάθηκε τυχερή στο αυτογκόλ του Σαλισού στο 60’ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ τρία λεπτά μετά, με τον Κουλουσέφσκι να καταγράφει γκολ και ασίστ στην 1η αγωνιστική και να αναδεικνύεται στον πολυτιμότερο της αναμέτρησης!

Την ίδια ώρα, η Νιούκαστλ υποδεχόταν τη Νότιγχαμ Φόρεστ στην πρεμιέρα της Premier League και παρότι έμοιαζε το απόλυτο φαβορί, είδε τους νεοφώτιστους να αντιδρούν εξαιρετικά στην πίεση που δέχθηκαν, αλλά να μην καταφέρνουν να αποσπάσουν τον βαθμό της ισοπαλίας, χάρη στο εκπληκτικό γκολ του Σαρ και το απρόσμενο τελείωμα του Γουίλσον!

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τις «καρακάξες» να πιέζουν, να έχουν 64% κατοχή της μπάλας και να ολοκληρώνουν έξι επιθετικές τους προσπάθειες στον στόχο, δίχως μάλιστα να απειλούνται, καθώς οι φιλοξενούμενοι, με τον Τζέσι Λίνγκαρντ ως… φυσικό τους ηγέτη, δεν είχαν καν τελική προσπάθεια στην εστία.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην επανάληψη, με τον Έντι Χάου να προσπαθεί με τις αλλαγές του να ξεκινήσει με νίκη τη νέα σεζόν και εν τέλει να το πετυχαίνει, χάρη στο φοβερό γκολ του… στόπερ Σαρ, με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, προτού ο Γουίλσον διαμορφώσει το τελικό σκορ, με πολύ ωραίο, «σεντερφορίσιο» τελείωμα και απρόσμενη κατάληξη της μπάλας στα δίχτυα, σε σημείο που δεν επιδέχεται αντίδραση από τον γκολκίπερ.

Όσον αφορά τις δύο εναπομείναντες αναμετρήσεις, Λιντς και Γουλβς παρουσίασαν εξαιρετικό θέαμα στην πρεμιέρα, απείλησαν αμφότερες πάρα πολύ την αντίπαλό τους, αλλά τα «παγώνια» ήταν αυτά που πήραν τη νίκη με 2-1!

Το σκορ άνοιξε ο Ντάνιελ Ποντένσε στο 6’, σε μία έξοχα εκτελεσμένη αντεπίθεση της ομάδας του, αλλά παρότι η Λιντς είδε την εστία της να παραβιάζεται για 13η σερί φορά στο Έλαντ Ρόουντ, βρήκε αντίδραση άμεσα.

Ο Ροντρίγκο «εξέθεσε» τον Ζοσέ Σα στο 24’, έχασε μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο Πορτογάλος γκολκίπερ της Γουλβς δεν ήταν σταθερός, αλλά η ανασταλτική λειτουργία της ομάδας του Μπρούνο Λάζε, είναι το δυνατό «όπλο» των «λύκων». Τουλάχιστον μέχρι την συμπλήρωση 73 λεπτών...

Το ματς έμοιαζε πως οδεύει στην ισοπαλία, ο Άαρονσον πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη Λιντς και η ομάδα του Τζέσι Μαρτς έφερε «τούμπα» το ματς και κέρδισε τη Γουλβς, για πρώτη φορά μετά το 2016!

Τέλος, τη νίκη της αγωνιστικής, μέχρι τώρα, φαίνεται πως πραγματοποίησε η Μπόρνμουθ, η οποία αν και είναι πρώτη στα προγνωστικά της τελικής κατάταξης για… υποβιβασμό, ήταν εξαιρετική απέναντι στην Άστον Βίλα και επικράτησε με 2-0!

Προηγήθηκε από το 3ο λεπτό, άντεξε στην πίεση των «χωριατών», πέτυχε και 2ο με τον Μουρ στο 80’  και αρχίζει ιδανικά τη νέα σεζόν, την ώρα που η ομάδα του Στίβεν Τζέραρντ που… μπλόκαρε και έχασε για πρώτη φορά, συμπεριλαμβανομένων των φιλικών, μετά την ήττα της περσινής τελευταίας αγωνιστικής, απέναντι στη Μάντσεστερ Σίτι!

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 05/08

Κρίσταλ Πάλας – Άρσεναλ 0-2 (20’ Μαρτινέλι, αυτ. 85’ Γκουεχί)

Σάββατο 06/08

Φούλαμ – Λίβερπουλ 2-2 (32’, 72’ πεν. Μίτροβιτς – 64’ Νούνιες, 80' Σαλάχ)

Λιντς – Γουλβς 2-1 (24’ Ροντρίγκο, 73' Άαρονσον - 6' Ποντένσε)

Μπόρνμουθ – Άστον Βίλα 2-0 ( 3’ Λέρμα, 80' Μουρ)

Νιούκαστλ – Νότιγχαμ Φόρεστ 1-0 (58’ Σαρ)

Τότεναμ – Σαουθάμπτον 4-1 (21’ Σεσενιόν, 31’ Ντάιερ, 60’ αυτ. Σαλισού, 63’ Κουλουσέφσκι – 12’ Γουόρντ Πράους)

Έβερτον – Τσέλσι (19:30)