Καραμπάγκ - Φερεντσβάρος 1-1: Καλύτεροι οι Αζέροι, αλλά κερδισμένοι οι Ούγγροι του Εσίτι

Ισοπαλία με σκορ 1-1 είχε το μενού στο Αζερμπαίτζάν, όπου η γηπεδούχος Καραμπάγκ μονομάχησε με την Φερεντσβάρος στο πλαίσιο του β' προκριματικού γύρου του Τσαμπιονς Λιγκ

Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησαν η Καραμπάγκ με την Φερεντσβάρος, σε αναμέτρηση με παλιούς γνώριμους, καθώς βασικός αγωνίστηκε για τους φιλοξενούμενους ο Άντερον Εσίτι, ενώ χρόνο συμμετοχής πήρε και ο Ράσμους Τελάντερ. Από ένα τέρμα για τις δύο ομάδες, οι οποίες θα παλέψουν για την πολυπόθητη πρόκριση στη Βουδαπέστη

Ισορροπημένο και χροταστικό το πρώτο ημίχρονο, το οποίο περιλάμβανε ευκαιρίες εκατέρωθεν και τρία γκολ! Την αρχή έκαναν οι Ούγγροι μέσω του επιθετικού τους, του Μπολί, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε λάθος της αντίπαλης άμυνας και με υπέροχο βολέ εκτέλεσε τον Μαχαμαντάλιεφ. Η αντίδραση ήρθε στο 34', όταν οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν αδράνεια στην περιοχή της Φερεντσβάρος και ισοφάρισαν, με εξ επαφής προβολή του Ογιουσού. Στο πρώτο λεπτό τον καθυστερήσεων μάλισταν πέτυχαν την απόλυτη ανατροπή, με το VAR ωστόσο να στερεί την χαρά στον Σενεγαλέζο επιθετικό, Βατζί

Ο ρυθμός του δεύτερου ημιχρόνου έπεσε, με την Kαραμπάγκ να έχει συντρυπτικά υπέρ τους την κατοχή της μπάλας, αλλά να μη μπορούν να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Το ίδιο ίσχυσε και τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι οπισθοχώρησε στο γήπεδο και περίμενε τους αντιπάλους. Στην προσπάθεια τους μάλιστα να αμυνθούν, χρησιμοποιήθηκε και ο Τελάντερ, με τον άλλοτε αμυντικό του Παναθηναϊκού να αγωνίζεται για περίπου 35 λεπτά.

Καραμπάγκ: Μαχαμαντάλιεφ, Μπαϊράμοφ, Χουσεΐνοφ, Μουσταφαζάντα, Βέσοβιτς, Καράγιεφ, Γιάνκοβιτς, Ζουμπίρ, Ογιουσού, Όζομπιτς, Βατζί

Φερεντσβάρος: Ντιμπούζ, Βότκα, Μάι, Κνέστερ, Σίβιτς, Εσίτι, Λαίντούνι,  Νγκεν, Ζακάριεσεν, Τραορέ, Μπολί