Γαλλία – Ολλανδία 1-0: Η Περίσε τις έβγαλε από τη δύσκολη θέση και οι «τρικολόρ» έφυγαν για τα ημιτελικά του EURO!

Την πρόκριση στα ημιτελικά του EURO 2022 πήρε η Γαλλία, επικρατώντας της Ολλανδίας με 1-0 σ’ ένα ματς που κρίθηκε στην παράταση.

Έκλεισαν τα ζευγάρια των ημιτελικών του EURO 2022. Το τελευταίο ματς που εκκρεμούσε ήταν εκείνο της Γαλλίας με την Ολλανδία, στο οποίο οι «τρικολόρ» κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 1-0 και παράλληλα την πρόκριση στις «4» της διοργάνωσης.

Σε γενικές γραμμές οι Γαλλίδες ήταν αυτές που είχαν το πάνω χέρι και σημείωσαν τις περισσότερες καλές ευκαιρίες στην αναμέτρηση, ωστόσο αυτές δεν κατάφεραν να μετουσιωθούν σε γκολ. Έτσι λοιπόν και με τον χρόνο να περνά, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί η Περίσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 102’ κατάφερε να ανοίξει το σκορ και -όπως φάνηκε μετέπειτα- να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα του ματς!