Αγγλία – Ισπανία 2-1: Ανατροπή για τις «λιονταρίνες» και με φόρα στα ημιτελικά του EURO! (video)

Η Αγγλία κατάφερε να ανατρέψει το κατά της σκορ στην παράταση και πέρασε σαν σίφουνας στα ημιτελικά του γυναικείου EURO 2022.

Από την κόλαση στον παράδεισο κατάφερε να επανέλθει μέσα σε μόλις λίγα λεπτά η Αγγλία. Οι «λιονταρίνες» επικράτησαν με 2-1 της Ισπανίας, αφού πραγματοποίησαν μια εντυπωσιακή ανατροπή, και κατάφεραν να προκριθούν στην ημιτελική φάση του γυναικείου EURO 2022.

Οι Ισπανίδες άνοιξαν το σκορ στο 54’ με γκολ της Έσθερ Γκονζάλες και από κει κι έπειτα το παιχνίδι έδειχνε πως θα έμενε ως είχε. Μάλιστα αυτό ήταν μόλις το πρώτο γκολ που δέχθηκε η Αγγλία στη φετινή διοργάνωση!

Η Έλα Τουν είχε άλλα πλάνα, όμως, και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 84ο λεπτό, στέλνοντας το ματς στην παράταση. Εκεί οι Αγγλίδες «καθάρισαν» από νωρίς το τοπίο καθώς η Τζόρτζια Στάνγουεϊ σκόραρε στο 96’ και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Μάλιστα στο ματς έδωσαν το «παρών» 28.994 θεατές, γεγονός που αποτελεί διαχρονικά τον υψηλότερο αριθμό κόσμου σε προημιτελική φάση της διοργάνωσης!