Σούπερ Καπ: Ήττα της Μακάμπι Χαίφα του Πλάνιτς, 4 ημέρες πριν τον Ολυμπιακό!

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στον β' προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς ΛιγκΜακάμπι Χάιφα, έχασε το ισραηλινό σούπερ καπ από την Χάποελ Μπερ Σεβά στην διαδικασία των πέναλτι. Βασικός ο μεταγραφικός στόχος της ΑΕΚ, Πλάνιτς, όπως και οι παλιοί γνώριμοι, Σούντγκρεν και Έλντερ Λόπες

Πρώτο μεγάλο τεστ και πρώτη ήττα για την Μακάμπι Χάιφα, τέσσερις μέρες πριν την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό για το Τσάμπιονς Λιγκ. Από ένα ημίχρονο μοιράστηκαν η πρωταθλήτρια και κυπελλούχος του Ισραήλ, με την δεύτερη εν τέλει να φτάνει σε θρίαμβο έπειτα από την διαδικασία της «ρωσικής ρουλέτας».

Ονειρικό ξεκίνημα για την τυπικά γηπεδούχο Χάιφα, η οποία άνοιξε το σκορ μόλις στο πρώτο λεπτό μετά από εύστοχη εκτέλεση του αριστερού εξτρέμ Ομέρ Ατζίλι. Σε γενικές γραμμές το πρώτο μέρος άνηκε συντριπτικά υπέρ της με απανωτές ευκαιρίες και κατοχή στα όρια του 60%.

Εντελώς διαφορετική η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου με την Μπερ Σεβά να πραγματοποιεί αλλαγές που λειτούργησαν ευεργετικά. Η συνεχής προσπάθεια και οι σποραδικές ευκαιρίες οδήγησαν στην λυτρωτική ισοφάριση. Περίπου 19 λεπτά πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας, ο Χέμεντ που πέρασε ως αλλαγή σέρβιρε στον Ανσά, ο οποίος έγραψε το 1-1 και εν τέλει έστειλε την αναμέτρηση στην διαδικασία των πέναλτι.

Με δύο άστοχες εκτελέσεις της Χάιφα και τέσσερις εύστοχες της ομάδας του Μπαρντά, η αντίπαλος του Ολυμπιακού έχασε το ισραηλινό σούπερ καπ, με μοιραίους τους Ατζίλι και Νταβίντ, που βρήκαν τοίχο απέναντι στον Γκλείζερ. Έτσι η Χάποελ πανηγύρισε τον πρώτο εγχώριο τίτλο της σεζόν

Μακάμπι Χάιφα: Κοέν, Σούντγκρεν, Πλάνιτς, Γκόλντμπεργκ, Κορνούντ (60' Μεναχέμ), Μοχάμεντ, Λαβί (75' Τσέρι), Γιάμπερ (46΄Αμπού - Φανί), Χαζιζά (46' Νταβίντ), Ατζίλι, Ρουκάβιτσια (60' Πιερό)

Μακάμπι Μπερ Σεβά: Γκλείζερ, Αμπντ Ελχαμέντ, Βίτορ, Ντάντια, Μίτσα (70' Γιοσεφί), Μάρτινς (79' Κέλτιενς), Μπαρέιρο (63' Μαντμόν), Ελίας (46' Χέμεντ), Χατέλ (46' Εχεζκέλ), Ανσά