Λίβερπουλ - Κρίσταλ Πάλας 2-0: Πρώτη νίκη για τους «κόκκινους» στη Σιγκαπούρη - Αντιμέτωποι για 20 λεπτά Τσιμίκας και Μιλιβόγεβιτς (video)

Το Εθνικό Στάδιο Καλάνγκ της Σιγκαπούρης φιλοξένησε τις Λίβερπουλ και Κρίσταλ Πάλας, με τους «κόκκινους» να επικρατούν εύκολα με 2-0. Από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, με σκόρερ της αναμέτρησης τους Χέντερσον και Σαλάχ.

Θετικό δείγμα για το σύνολο του Γιούργκεν Κλοπ, ο οποίος παρά τις πολλές δοκιμές είδε την ομάδα του να έχει εμφανώς βελτιωμένη εικόνα συγκριτικά με την αναμέτρηση απέναντι στην Γιουνάιτεντ. Από ένα γκολ ο αρχηγός Τζόρνταν Χέντερσον, αλλά και ο Μοχάμεντ Σαλάχ, την ίδια ώρα που βρέθηκαν αντιμέτωποι δύο πρώην ερυθρόλευκοι. Ο λόγος για τους Κώστα Τσιμίκα και Λούκα Μιλιβόγιεβιτς

Δίχτυα με το «καλημέρα» βρήκε η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ και συγκεκριμένα στο 12ο λεπτό. Από τα πόδια του Έλιοτ ο οποίος πάτησε περιοχή από τα δεξιά, έφτασε η μπάλα στον Τζόρνταν Χέντερσον, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε ιδανικά στην δεξιά γωνία του Γκουαίτα. Σε γενικές γραμμές, το πρώτο μέρος βρήκε τους τυπικά γηπεδούχους να έχουν την κατοχή συντριπτικά υπέρ τους, χωρίς αυτό να μεταφράζεται σε μεγάλες φάσεις.

Παρόμοια η εικόνα και του δεύτερου ημιχρόνου. Δεν χρειάστηκαν περισσότερα από λίγα δευτερόλεπτα, για να συνεργαστούν εξαιρετικά οι Αλεξάντερ Άρνολντ και Σαλάχ, με το μεταξύ τους ένα δύο να έχει κατάληξη στα δίχτυα της Πάλας, έπειτα από φαλτσαριστό πλασέ του Αιγύπτιου επιθετικού. Ακολούθησαν διαδοχικές αλλαγές, στην αρχή από την Γιούργκεν Κλοπ και  μετέπειτα από τον Πατρίκ Βιεϊρά, με το σκορ ωστόσο να μην αλλάζει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Λίβερπουλ: Άντριαν (46' Ντέιβις, 77' Μρόζεκ), Μίλνερ  (46' Αλεξάντερ Άρνολντ, 78' Μαμπάγια), Κονατέ (46' Φαν ντεν Μπεργκ), Μάτιπ (46' Φαν Ντάικ, 78' Φίλιπς), Τσιμίκας (46' Κεϊτά), Χέντερσον (46' Φαμπίνιο, 78' Κλαρκ), Τζόουνς (46' Τιάγκο, 77' Μόρτον), Τσάμπερλεϊν (44' Κλάρκσον, 46' Ρόμπερτσον, 78' Νόρις), Έλιοτ (46' Καρβάλιο), Ντίαζ (46' Σαλάχ), Φιρμίνο (46' Νούνιες, 78' Ουίλιαμς)

Κρίσταλ Πάλας: Γκουάιτα, Μίτσελ (74' Σίντικ), Γουόρντ (66' Ο' Μπράιεν), Άντσερσεν (66' Μπόατενγκ), Κλάιν (74' Οζόχ), Φίλιπς (66' Ρέιμοντ), Μιλιβόγεβιτς (66' Ανταραμόλα), Ρακ - Σακί (74' Μπανκς), Έντουαρντ (74' Στριτ), Αγιού (66' Εμπιοουέι), Ματετά (74' Ρόντνι)