Κόστα Ρίκα - Νέα Ζηλανδία 1-0: Ήρωας Τζοέλ Κάμπελ και πρόκριση των «τίκος» στο παγκόσμιο του Κατάρ! (video)

Θρίαμβος για την Κόστα Ρίκα, καθώς επικράτησε επί της Νέας Ζηλανδίας με σκορ 1-0 και εξασφάλισε το τελευταίο εισιτήριο για το παγκόσμιο κύπελλο του Κατάρ. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Τζοέλ Κάμπελ μεγάλος καθώς σκόραρε το «χρυσό» τέρμα της αναμέτρησης.

Έκτη πρόκριση σε παγκόσμιο κύπελο στην ιστορία του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος της Κόστα Ρίκα, καθώς οι παίκτες του Σουάρεζ Γκουζμάν επικράτησαν επί της Νέας Ζηλανδίας με σκορ 1-0. Λυτρωτής ο Κάμπελ, με τον 29χρονο πρώην επιθετικό των «ερυθρόλευκων» να κρίνει τις τύχες της αναμέτρησης.

Ξεκίνημα με το δεξί για την Κόστα Ρίκα η οποία ευτύχισε να βρει σκορ μόλις στο τρίτο λεπτό. Σκόρερ ο Τζοέλ Κάμπελ, με τον άλλοτε άσο του Ολυμπιακού να δέχεται την μπάλα από τα αριστερά και να την στέλνει από το ύψος του πέναλτι στην αριστερή γωνία του Σέιλ

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απάντηση, πέντε λεπτά πριν την λήξη του 45λεπτου, με τον διαιτητή ωστόσο να ακυρώνει την προσπάθεια του Γουντ για φάουλ στην έναρξη της φάσης.

Ανώτεροι και στο δεύτερο ημίχρονο οι τυπικά γηπεδούχοι, γεγονός που διευκόλυναν οι παίκτες της Νέας Ζηλανδίας. Ο πρώην επιθετικός του Παναθηναϊκού Κώστας Μπαρμπαρούσης πέρασε ως αλλαγή στο 60', για να αγωνιστεί μόλις για οκτώ λεπτά, καθώς δέχθηκε απευθείας κόκκινη για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Κάλβο. Το τελευταίο εικοσάλεπτο κύλισε αναίμακτα για τους Κοσταρικανούς οι οποίοι εξασφάλισαν πανηγυρικά το εισιτήριο για το παγκόσμιο του Κατάρ.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Κόστα Ρίκα: Νάβας, Οβιέδο, Κάλβο, Ντουάρτε, Φούλερ (46' Μαρτίνεθ), Σπενς, Τεχέδα, Μπόρχες (78' Τσακόν), Μπενέτε (46' Ρούιζ), Τόρες (46' Γουότσον), Κάμπελ, Κοντρέρας

Νέα Ζηλανδία: Σέιλ, Τουιλόμα Ριντ (72' Τζάστ), Πιτζνέικερ, Κακάκε, Γκάρμπετ (60' Γουέιν), Λιούις (79' Στάμενιτς), Κίρουαν (79' Πέιν), Γκρέιβ (60' Μπαρμπαρούσης), Γουντ