Καζακστάν - Σλοβακία 2-1: Μία «ανάσα» από πρωτιά και play-offs οι «Αετοί»

Το Καζακστάν επικράτησε με 2-1 (13/06) της Σλοβακίας και έκανε σημαντικό βήμα για την πρωτιά στον όμιλό του.
«Αγκαλιά» με την πρώτη θέση του 3ου ομίλου της League C και τα play-offs του Nations League βρίσκεται το Καζακστάν, μετά τη νίκη του με 2-1 (13/06) επί της Σλοβακίας.

Οι «Αετοί» κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα μόλις στο 18ο λεπτό με τον Βορογκόφσκι, ενώ πριν το ημίχρονο, και συγκεκριμένα στο 39', βρήκαν και δεύτερο γκολ, με τον Αστάνοφ.

Παρά την πίεση των φιλοξενούμενων και τη μείωση του σκορ στο 51ο λεπτό από τον Μπέρο, το 2-1 παρέμεινε έως το τέλος, διατηρώντας το Καζακστάν μόνο-πρώτο, στο +4 από τους διώκτες του.

Σημειώνεται πως αν καταφέρει να διατηρήσει τη θέση του στον όμιλο, ίσως κληθεί να αντιμετωπίσει την Ελλάδα στα play-offs που οδηγούν στο EURO του 2024, αν δεν καταφέρουν να πάρουν το «εισιτήριο» μέσω των προκριματικών.