«Κλείδωσε» Ευρώπη και άφησε εκτός την Μπιλμπάο, η Βιγιαρεάλ - Κράτησε την τρίτη θέση η Ατλέτικο!

Φινάλε και στη LaLiga με την Βιγιαρεάλ να «κλειδώνει» την έξοδο στην Ευρώπη και το Europa Conference League, αφήνοντας την Αθλέτικ Μπιλμπάο στην 8η θέση χωρίς ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Μετά την… αυτοκτονία και τον υποβιβασμό της Γρανάδα, όπως και το «σωτήριο» βράδυ για Κάντιθ και Μαγιόρκα σειρά είχαν τα ευρωπαϊκά εισιτήρια.

Η Βιγιαρεάλ έψαχνε τη νίκη για να κρατάει την τύχη στα χέρια της και να μην εξαρτάται από το αποτέλεσμα της Αθλέτικ Μπιλμπάο. Η Μπαρτσελόνα υποδέχτηκε το «κίτρινο υποβρύχιο» του Έμερι. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα ιδανικό επίλογο, όπου μέσα στο Καμπ Νου επικράτησαν με σκορ 2-0 της ομάδας του Τσάβι και κλείδωσαν μια θέση για τα play off του Europa Conference League. Ένα γκολ του Πεντράθα στο 41’ και ακόμη ένα από στο 55’ από τον Γκόμεζ διαμόρφωσαν και το τελικό σκορ.

Από την άλλη, στο Σαν Σεμπαστιάν, η Εσπανιόλ υποδέχτηκε την Ατλέτικο Μαδρίτης. Το σύνολο του Ντιέγκο Σιμεόνε, με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο από τον Ντε Πολ και τον Κορέα, στο 50ο και 69ο λεπτό αντίστοιχα. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-1, με τον Γκουριντί, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Έτσι, οι Μαδριλένοι κλείδωσαν και την τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Η Σεβίλλη επικράτησε της Αθλέτικ Μπιλμπάο με 1-0 στο 68ο λεπτό και σκόρερ, αλλά παράλληλα διεξαγόταν και η αναμέτρηση της Ατλέτικο όπου είχε σχεδόν ολοκληρώσει τη διαδικασία για την τελική βαθμολογική κατάταξη.