La Liga: «Αυτοκτόνησε» και υποβιβάστηκε η Γρανάδα– Σώθηκαν Κάντιθ και Μαγιόρκα!

Μέχρι και τις καθυστερήσεις της τελευταίας αγωνιστικής της La Liga το θρίλερ παραμονής δεν είχε καταλαγιάσει, με την Γρανάδα να αυτοκτονεί και να υποβιβάζεται στην Segunda Division, κρατώντας στην La Liga τις Κάντιθ και Μαγιόρκα!

Θεωρητικά η Γρανάδα είχε πιο εύκολο έργο την τελευταία αγωνιστική, καθώς αντιμετώπιζε εντός έδρας την αδιάφορη Εσπανιόλ. Η ομάδα του Αϊτόρ Καράνκα ωστόσο «κόλλησε» στο 0-0 με τους Καταλανούς, ενώ μάλιστα έχασε και πέναλτι στο 72ο λεπτό και σε συνδυασμό με τα αποτελέσματα των Κάντιθ και Μαγιόρκα, τερμάτισε στην 18η θέση της La Liga. Έτσι από την επόμενη σεζόν θα αγωνίζεται δεύτερη κατηγορία της Ισπανίας, μαζί με τις Λεβάντε και Αλαβές που είχαν υποβιβαστεί καιρό πριν.

Η Μαγιόρκα γνώριζε ότι με νίκη στην Παμπλόνα θα καθάριζε με την υπόθεση παραμονή. Έτσι, η αναμέτρηση κόντρα στην Οσασούνα είχε χαρακτήρα τελικού, στον οποίο οι νησιώτες επικράτησαν 2-0 με σκόρερ τους Ανχέλ (47’) και Γκρενιέρ (83’).

Το… μπαλάκι λοιπόν έπεσε στην Κάντιθ, η οποία για να παραμείνει στην La Liga χρειαζόταν δικιά της νίκη στην έδρα της Αλαβές και στραβοπάτημα της Γρανάδα, εφόσον την ίδια ώρα η Μαγιόρκα προηγούταν. Την λύση έδωσε ο Λοζάνο, ο οποίος πέρασε στον αγώνα στο 72ο λεπτό και τέσσερα λεπτά πέτυχε το πολύτιμο γκολ για τους Ανδαλουσιανούς, που και την επόμενη σεζόν θα αγωνίζονται στην La Liga.