La Liga: Με το μυαλό στον τελικό η «Χ»αλαρή Ρεάλ απέναντι στη Μπέτις– Έπεσε με το κεφάλι ψηλά η Λεβάντε!

Η Ρεάλ δεν κατάφερε για πέμπτη σερί χρονιά να κερδίσει εντός έδρας τη Μπέτις και έμεινε στη λευκή ισοπαλία στην τελευταία στροφή του πρωταθλήματος. Έπεσε μαχόμενη και με νίκη η Λεβάντε.

Στη Μαδρίτη και στην τελευταία παράσταση της στο ισπανικό πρωτάθλημα για φέτος, η Ρεάλ δεν κατάφερε να κλείσει τη σεζόν με νίκη (0-0), δίχως να κάνει την πιο πειστική της εμφάνιση. Μια ισοπαλία βέβαια που δε στοίχισε στη «Βασίλισσα», η οποία έχει εξασφαλίσει την υπόθεση τίτλος εδώ και κάποιες αγωνιστικές.

Η Ρεάλ έφτασε κοντά στο προβάδισμα μόλις στο 9΄ με τον Καρίμ Μπενζεμά, με το υπόλοιπο του ημιχρόνου να κυλά σε ήρεμους ρυθμούς. Οι δυο ομάδες έψαξαν τις κατάλληλες προυποθέσεις, όμως τα χαλούσαν στην τελική πάσα. Κάπως έτσι, οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια σε ένα άγονο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Μαδριλένοι ήταν πιο κινητικοί και έφτασαν περισσότερες φορές κοντά στην επίτευξη του πρώτου τους τέρματος έπειτα από 5 χρόνια εντός έδρας επί της Μπέτις αλλά ούτε και αυτή τη φορά ήρθε. Ο Γάλλος επιθετικός ήταν κινητικός και απειλητικός για τον Ρουί Σίλβα, όχι όμως και εύστοχος. Πολύ μεγάλη ευκαιρία έχασαν οι «βερντιμπλάνκος» στο 87’ για να φύγουν με το διπλό από το Μπερναμπέου, όμως ο Χοακίν από κοντά δεν κατάφερε να χριστεί σκόρερ στο Last Dance του.

Στο Βαγιέκας, η Λεβάντε έκλεισε με το κεφάλι ψηλά τη φετινή δύσκολη σεζόν και αποχαιρετά με νίκη τη La Liga. H ομάδα της γειτονιάς, Ράγιο ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε στο 18’ με τον Άλβαρο Γκαρσία μετά από μια πολύ όμορφη ατομική ενέργεια. Όμως οι φιλοξενούμενοι δεν ήθελαν να αποχωριστούν τη La Liga με αρνητικό αποτέλεσμα και ήταν καταιγιστικοί. Στο 26’ ο Μελέρο έπιασε μια δυνατή κεφαλιά και ισοφάρισε νωρίς. Και σαν να μην έφτανε αυτό στα τελευταία λεπτά πριν την ανάπαυλα, οι Βαλενθιάνοι απέκτησαν ισχυρό προβάδισμα με τέρματα των Μαρτί (44΄) και εκ νέου του Μελέρο.

Με τη συμπλήρωση της μιας ώρας παιχνιδιού, ο φυσικός αρχηγός της Λεβάντε, Μοράλες, πρόσθεσε προσωρινά και εκείνος το όνομα του στη λίστα των σκόρερ, όμως το γκολ του δεν μέτρησε μετά από υπόδειξη του VAR για επιθετικό φάουλ στην αρχή της φάσης.

Στην αμέσως επόμενη επίθεση των γηπεδούχων, ο Μάριο Σουάρεζ ανατράπηκε εντός περιοχής και ο Γκουρδιόλα μετέτρεψε τη μεγάλη αυτή ευκαιρία σε γκολ (61’). Δεν βρήκε όμως το γκολ της ισοφάρισης. Αντίθετα ο Κόκε έγραψε το τελικό 4-2 στο 76' και οι «βατράχοι» είπαν αντίο με το κεφάλι ψηλά.