La Liga: «Αστεράτη» η Σεβίλλη – Σε δύσκολη θέση η Βιγιαρεάλ!

Ισοπαλία σαν… νίκη για την Σεβίλλη κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης (1-1). Αγώνας αγγαρεία για την Μπαρτσελόνα στη Μαδρίτη (0-0). Μεγάλος βαθμός για την Κάντιθ απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης (1-1). Τρομερή ανατροπή από την Σοσιεδάδ στο Θεράμικα (2-1). Έπεσε η Αλαβές, δυσκολεύει η σωτηρία για την Μαγιόρκα.

Δύο στροφές πριν την ολοκλήρωση του ισπανικού πρωταθλήματος κρίθηκαν τα ευρωπαϊκά εισιτήρια με μόνη εξαίρεση αυτό που οδηγεί στο Europa Conference League ανάμεσα σε Βιγιαρεάλ και Αθλέτικ Μπιλμπάο.

Η Ρεάλ Μαδρίτης αντιμετώπισε την 17η Κάντιθ και «πάγωσε» το Καράνθα στο 5ο λεπτό χάρη στην φοβερή ατομική προσπάθεια του Ροντρίγκο που σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Μαριάνο Ντίας για το 1-0. Όμως, η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 37’ με τον Ρουμπέν Σομπρίνο να εκτελεί τον Αντρίι Λούνιν με πολύ ωραίο σουτ.

Βέβαια ο Ουκρανός τερματοφύλακας απέκρουσε το κρίσιμο πέναλτι του Άλβαρο Νεγρέδο στο 61ο λεπτό για να παραμείνει το τελικό 1-1.

Την ίδια ώρα, στην πιο αμφίρροπη αναμέτρηση της ημέρα, η «Ατλέτι» βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 30ο λεπτό με τον Χοσέ Μαρία Χιμένες, ύστερα από πολύ ωραία εκτέλεση κόρνερ του Γιανίκ Καράσκο. Η ομάδα του Γιουλέν Λοπετέγκι δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και η «χρυσή» ισοφάριση του Γιουσέφ Εν-Νεσιρί ήταν αρκετή για να δώσει το τελευταίο ισπανικό εισιτήριο που οδηγεί στο Champions League.

Παράλληλα, στο Χετάφε – Μπαρτσελόνα, οι γηπεδούχοι δεν ρίσκαραν και κάθισαν αρκετά πίσω για να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας και να εξασφαλίσουν την παραμονή τους στην πρώτη κατηγορία.

Στην μάχη της 6ης θέσης και του εισιτηρίου που οδηγεί στο Europa League  το «κίτρινο υποβρύχιο» έλυσε τον γόρδιο δεσμό στο 43ο λεπτό με πολύ ωραίο τρόπο και με τη συμβολή του Φρανσίς Κοκλέν για το 1-0. Παρόλα αυτά οι Βάσκοι ισοφάρισαν με τον Αλεξάντερ Ισάκ προ κενής εστίας στο 56’. Τα χειρότερα για τους γηπεδούχους ήρθαν στο 73’ όταν ο Θουμπιμέντι γύρισε πλήρως το ματς σε 2-1 για την ομάδα του.

Σο παιχνίδι της χρονιάς, μέχρι το επόμενο, για τη Μαγιόρκα, ο Βεντάτ Μουρίκι έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του με «καρφωτή» κεφαλιά στο 13ο λεπτό. ‘Ένα κόρνερ όμως στο 60ο λεπτό ήταν αρκετό για να πληγώσει του γηπεδούχους και να γίνει το 1-1 με τον Ισμαίλα Σις. Το καλύτερο όμως το άφησε για το τέλος ο Αμπντόν Πρατς που λύτρωσε την ομάδα του στο 90+2’ για το 2-1.