La Liga: «Τορπίλισαν» την Ράγιο οι αμυντικοί της Βιγιαρεάλ – Εξασφάλισε Ευρώπη η Σοσιεδάδ!

Άλωσε το Βαγιέκας (1-5) το «κίτρινο υποβρύχιο» και ετοιμάζεται για τον «τελικό» με την Σοσιεδάδ. Επαγγελματική νίκη για τους Βάσκους κόντρα στην Κάντιθ που φλερτάρουν με το UEFA Europa League (3-0).

Δύο στροφές πριν το φινάλε του ισπανικού πρωταθλήματος η Βιγιαρεάλ έκανε το καθήκον της και βρήκε νίκη μετά από τέσσερα ματς για να πάρει μεγάλο προβάδισμα από την Μπιλμπάο, ενώ η Σοσιεδάδ σφράγισε την θέση της στο Europa Conference League και θα κονταροχτυπηθεί με την Βιγιαρεάλ για το εισιτήριο του Europa League.

Στο Βαγιέκας το «κίτρινο υποβρύχιο» καιγόταν για το τρίποντο, έτσι ώστε να αυξήσει την διαφορά από την 8η Αθλέτικ Μπιλμπάο και τα κατάφερε με το… παραπάνω. Αρχικά, ο Αλφόνσο Πεδράθα άνοιξε το σκορ στο 3’ με τρομερή κεφαλιά. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Σέρχι Γκουαρδιόλα στο 21ο λεπτό.

Από εκεί και έπειτα, ακολούθησε ένας «βομβαρδισμός» από την ομάδα του Ουνάι Έμερι με τον Χουάν Φόιθ να δίνει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του στο 28’ και λίγο αργότερα οι Πάκο Αλκάθερ και Πάου Τόρες διαμόρφωσαν το 4-1 του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος όπως ήταν αναμενόμενο οι ρυθμοί έπεσαν και το ματς φαινόταν πως θα λήξει ως έχει αλλά ο Πεδράθα διαμόρφωσε το τελικό 5-1 με το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

Λίγο νωρίτερα στο Σαν Σεμπαστιάν η Σοσιεδάδ ήταν η απόλυτη κυρίαρχος και άνοιξε το σκορ από το 19΄με πολύ ωραίο πλασέ του Αλεξάντερ Σόρλοθ, ενώ ο Άντναν Γιανουζάι από την άσπρη βούλα στο 53ο λεπτό έκανε το 2-0. Ενώ το «κερασάκι» στη τούρτα σημείωσε ο Πόρτου και αυτός με εκτέλεση πέναλτι για να συνεχίσει η ομάδα του να προηγείται με τρεις βαθμούς από την 7η Βιγιαρεάλ.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 36ης αγωνιστικής:

Τρίτη 10/5

Βαλένθια – Ρεάλ Μπέτις 0-3: (57’ Ζοσέ, 87’ Κανάλες, 90’ Ιγκλέσιας)

Γρανάδα – Αθλέτικ Μπιλμπάο 1-0: (35’ Κογιάδο)

Μπαρτσελόνα – Θέλτα 3-1: (30’ Ντεπάι, 41’,48’ Ομπαμεγιάνγκ – 50’ Άσπας)

Τετάρτη 11/5

Αλαβές – Εσπανιόλ 2-1 (7’ Ντε Λα Φουέντε, 59’ Εσκαλάντε – 14’ Ντε Τομάς)

Οσασούνα – Χετάφε 1-1 (9’ Όιερ – 20’ αυτ. Τορό)

Σεβίλλη – Μαγιόρκα 0-0

Έλτσε – Ατλέτικο Μαδρίτης 0-2: (28’ Κούνια, 62’ Ντε Πολ)

Πέμπτη 12/5

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Κάντιθ 3-0 (19’ Σόρλοθ, 53’ Γιανουζάι, 90+8’ Πόρτου)

Ράγιο Βαγιεκάνο – Βιγιαρεάλ 1-5 (21’ Γκουαρδιόλα – 3’,88' Πεδράθα, 28’ Φόιθ, 38’ Αλκάθερ, 45+2’ Τόρες)

Ρεάλ Μαδρίτης – Λεβάντε (22:30)