Ligue 1: Αδιόρθωτη η Λιόν, «αποχαιρετά» η Μπορντό, ξέσπασε στη Λοριάν η Μαρσέιγ

Ήττα- σοκ γνώρισε η Λιόν στην έδρα της Μέτς με 3-2, την ίδια στιγμή που η Ανζέρ «βύθιζε» τη Μπορντό στη δεύτερη κατηγορία.

Οδυνηρή ήττα με 3-2 στην έδρα της πρότελευταίας Μετς, γνώρισε η Λιόν. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγούνται στο 40’ με 2-0, με τη Λιόν να μειώνει σε 2-1 λίγο πριν το ημίχρονο με τον Ντεμπελέ. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 2-2 με τον ίδιο παίχτη στο 84’ με τους γηπεδούχους να «κλέβουν» τη νίκη στην εκπνοή με τον Μπουλαγιά.

Στο Ρεϊμόντ Κοπά , η Ανζέρ συνέτριψε με 4-1 τη Μπορντό με τους Γιρονδίνους να αποχαιρετούν την κατηγορία. Οι γηπεδούχοι πήγαν στο ημίχρονο με 2-0 μπροστά στο σκορ. Η Μπορντό μείωσε στο 60ο λεπτό με τον Μαρά, όμως δύο λεπτά αργότερα η Ανζέρ πέτυχε και τρίτο γκολ. Στο 90’ ο Λαγκέ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Ανζέρ, διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

«Ανάσα» για την Κλερμόν που επικράτησε με 2-1 της Μονπελιέ εντός έδρας. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με το «καλημέρα», όταν ο Ρασχανί νίκησε μόλις στο 4ο λεπτό τον Μπερτό για το 1-0. Η Μονπελιέ ωστόσο αντέδρασε πριν το ημίχρονο ισοφαρίζοντας στο 36΄με τον Σοτάρ. Η Κλερμόν, δέχθηκε αρκετή πίεση στο δεύτερο μέρος, αλλά κατάφερε να ξαναπάρει το προβάδισμα με τον Μπαγιό στο 69’ παίρνοντας μια πολύτιμη νίκη στη μάχη της παραμονής.

Μεγάλη νίκη στην έδρα της Ρεμς, πανηγύρισε η Λανς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Κοσοβάρο, Αρμπέρ Ζενέλι για το 1-0, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Στο δεύτερο ημίχρονο, η Λανς «μεταμορφώθηκε» ισοφαρίζοντας αρχικά στο 55’ με τον Σοτόκα. Στις καθυστερήσεις ο Σεκό Φοφανά, με buzzer beater, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ραϊκόβιτς για το 2-1, δίνοντας μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

Τέλος, στο Στάντ Ντε Μουστουά, η Μαρσέιγ, έκανε «παρέλαση» απέναντι στη γηπεδούχο Λοριάν. Στο 39’ ο Μπαμπά Ντιένγκ, εκμεταλλεύτηκε την απίθανη πάσα του Ιντέρ γράφοντας το 1-0 που ήταν και το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Γκεντουζί έκανε το 2-0. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 67’ ο Ζέρσον μετά από ασίστ του Ντιένγκ.