Premier League: Συνεχίζει την πτήση προς τα αστέρια η Άρσεναλ, τρίποντο χρυσάφι για την Έβερτον! (video)

Πιο εύκολα από αναδεικνύει το τελικό σκορ, επικράτησε η Άρσεναλ της Λιντς στο Έμιρεϊτς, με τους «κανονιέρηδες» να βάζουν τις βάσεις για τη νίκη από νωρίς και εν τέλει να φτάνουν σε ένα άνετο 2-1, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Έντι Ενκέτια. Την ίδια ώρα, η Έβερτον πανηγύρισε ένα σπουδαίο «διπλό» με φόντο την παραμονή στην Premier League, περνώντας από το Κινγκ Πάουερ και την Λέστερ με 2-1, ενώ η Γουέστ Χαμ δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα κόντρα στη Νόριτς των Τζόλη και Γιαννούλη (0-4), που βρέθηκαν ξανά στον πάγκο!

Δεν δείχνει να αγχώνεται η Άρσεναλ, όσον αφορά τη μάχη της τετράδας και την κατάκτηση της 4ης θέσης που οδηγεί στο Champions League, παρά την σημαντική ισοπαλία που πήρε η Τότεναμ στο Άνφιλντ απέναντι στην Λίβερπουλ.

Οι «κανονιέρηδες» πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στη Λιντς στην 36η αγωνιστική του πρωταθλήματος, επικράτησαν με 2-1 και δείχνουν έτοιμοι για τον «τελικό» με φόντο τα… αστέρια, μεσοβδόμαδα, κόντρα στο σύνολο του Αντόνιο Κόντε.

Οι βάσεις για τη νίκη μπήκαν από νωρίς! Ο Έντι Ενκέτια εκμεταλλεύτηκε ένα τραγικό λάθος του Μελιέ και έβαλε μπροστά στο σκορ την Άρσεναλ στο 5’, ενώ πέντε λεπτά μετά, πέτυχε για πρώτη φορά δύο γκολ στο «σπίτι» της ομάδας του.

Μετουσίωσε σε γκολ την ασίστ του Γκάμπριελ Μαρτινέλι στο 10ο λεπτό και σε συνδυασμό με την αποβολή του Έιλινγκ για φάουλ πάνω στον Βραζιλιάνο στο 27’, η ομάδα του Αρτέτα ήταν πλέον το μεγάλο φαβορί για το τρίποντο.

Ακολούθησαν σημαντικές επεμβάσεις του Μελιέ, σε προσπάθειες των Σάκα και Έντεγκααρντ πριν την λήξη του ημιχρόνου και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Γιορέντε στο 66’, με την Άρσεναλ να διατηρεί το +4 από την Τότεναμ και την Λιντς να εξακολουθεί να θεωρείται το μεγάλο φαβορί για υποβιβασμό!

Την ίδια ώρα, η Έβερτον έδινε τον δικό της «τελικό» στο Κινγκ Πάουερ απέναντι στη Λέστερ και φάνηκε αντάξια των προσδοκιών, εκμεταλλευόμενη στο έπακρο το γεγονός πως Μπέρνλι και Λιντς πήραν αθροιστικά μηδέν βαθμούς από την αγωνιστική που παρήλθε.

Ο Μικολένκο έδωσε προβάδισμα στο σύνολο του Φρανκ Λάμπαρντ στο 6ο λεπτό, αλλά ο Ντάκα ισοφάρισε άμεσα για τις «αλεπούδες», έχοντας συμμετοχή για 15η φορά σε γκολ της ομάδας του, στην πρώτη του σεζόν στο «Νησί».

Ωστόσο, ένα λάθος του Σμάιχελ με την συμπλήρωση μισής ώρας, έκανε τον Χόλγκεϊτ να σκοράρει ξανά στην έδρα της Λέστερ, ένα χρόνο μετά το προηγούμενο τέρμα του, και το τελικό 2-1 υπέρ των «ζαχαρωτών» δίνει την δυνατότητα στους φίλους τους να πιστέψουν πως η Έβερτον δεν θα υποβιβαστεί για πρώτη φορά μετά από 54 χρόνια.

Τέλος, στο προτελευταίο ματς της 36ης αγωνιστικής, η Γουέστ Χαμ δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα κόντρα στη Νόριτς των Τζόλη και Γιαννούλη, που έχει ήδη υποβιβαστεί μαζί με την Γουότφορντ.

Ο Μπενράχμα σκόραρε δις στο πρώτο μέρος, ο Αντόνιο πρόσθεσε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, όπως και ο Λαντσίνι και με το τελικό 4-0, τα «σφυριά απέχουν ξανά μία νίκη από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και το Europa League, έχοντας φυσικά και ένα ματς λιγότερο!

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής:

Σάββατο 07/05

Μπρέντφορντ – Σαουθάμπτον 3-0 (13’ Γιάνσον, 14’ Γουϊσά, 79’ Άγιερ)

Μπέρνλι – Άστον Βίλα 1-3 (90’ Κορνέ - 7’ Ινγκς, 31’ Μπουεντία, 52’ Γουότκινς)

Τσέλσι – Γουλβς 2-2 (56’ πεν, 58’ Λουκάκου – 80’ Τρινκάο, 96’ Κόαντι)

Κρίσταλ Πάλας – Γουότφορντ 1-0 (31’ Ζαχά πεν.)

Μπράιτον – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-0 (15΄ Καϊσέδο, 49’ Κουκουρέγια, 57’ Γκρος, 60’ Τροσάρντ)

Λίβερπουλ – Τότεναμ 1-1 (74’ Ντίας – 56’ Σον)