Λίβερπουλ – Τότεναμ 1-1: Πολύτιμη ισοπαλία για τα «σπιρούνια» και… την Μάντσεστερ Σίτι! (video)

Μετά από ένα φανταστικό από άποψη ρυθμού ματς, Λίβερπουλ και Τότεναμ ήρθαν ισόπαλες με 1-1, με την Μάντσεστερ Σίτι να αποκτά πλέον μεγάλο προβάδισμα τίτλου!

Μανέ και Σαλάχ δεν ήταν σε καλή ημέρα και το ματς στράβωσε ακόμα περισσότερο στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου για τη Λίβερπουλ, ωστόσο ο Λουίς Ντίας κατάφερε να σώσει τον βαθμό για τους «κόκκινους» λίγο πριν το φινάλε. Έναν βαθμό που ωστόσο η Τότεναμ τον υποδέχεται σαν… τρίποντο, καθώς μπορεί να αποβεί καθοριστικός για την μάχη της τετράδας.

Ωραίο ρυθμό είχαν τα πρώτα 45 λεπτά της αναμέτρησης με τη Λίβερπουλ να είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την Τότεναμ, καλά στημένη στον αγωνιστικό χώρο, να ψάχνει χώρους στην αντεπίθεση. Η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 7’, όταν ο Άλισον σταμάτησε το σουτ του Μπεντανκούρ. Στο 32’ ήταν σειρά του Γιορίς να δείξει τα αντανακλαστικά του σε κεφαλιά του Ντίας, ενώ έξι λεπτά αργότερα με τον ίδιο τρόπο ο φαν Ντάικ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Η αναμέτρηση απέκτησε μια «άγρια ομορφιά» με το κρεσέντο ευκαιριών να συνεχίζεται από πλευράς Λίβερπουλ, με τον Ντίας να συνδυάζεται υπέροχα με τον Μανέ, αλλά το σουτ του Κολομβιανού να αποκρούεται από τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων. Η Τότεναμ ισοφάρισε… άμεσα τα δοκάρια με τον Χόιμπιεργκ στο 43’.

Το δεύτερο μέρος είχε την ίδια εικόνα με το πρώτο. Η Λίβερπουλ είχε κλείσει την Τότεναμ στο μισό γήπεδο, χωρίς όμως να καταφέρει να απειλήσει ιδιαίτερα τον Γιορίς. Το πλάνο του Αντόνιο Κόντε δούλεψε ρολόι στο 55’, όταν οι Λονδρέζοι βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Χάρι Κέιν μετά από καταπληκτική ενέργεια, βρήκε τον Σεσενιόν στην περιοχή, ο οποίος με τη σειρά του «έσπασε» για τον Σον που έκανε το 1-0 σε κενή εστία. Αυτό ήταν το 20ο φετινό γκολ του Κορεάτη στην Premier League!

Φυσικά, από εκείνο το σημείο και μετά όλο το Άνφιλντ μαζεύτηκε έξω από την περιοχή της Τότεναμ, σε μια προσπάθεια να βρεθεί η ισοφάριση. Την λύση έδωσε ο Λουίς Ντίας με ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής στο 74', το οποίο κόντραρε σε αμυντικό, αφήνοντας ανήμπορο να αντιδράσει τον Γιορίς.

Παρά την προσπάθεια των «κόκκινων» στα τελευταία λεπτά, το σκορ δεν άλλαξε και παρότι βρίσκονται προσωρινά στην πρώτη θέση, η Μάντσεστερ Σίτι έχει την ευκαιρία να ξεφύγει τρεις βαθμούς αν νικήσει τη Νιουκάστλ την Κυριακή (8/5). Από την άλλη, η Τότεναμ ευλογεί… τα γένια της, καθώς αυτός ο βαθμός ίσως αποδειχθεί «χρυσάφι» στην προσπάθεια που κάνει να προσπεράσει την Άρσεναλ στην μάχη της τετράδας!

Λίβερπουλ (Γ. Κλοπ): Άλισον, Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον (65’ Τσιμίκας), Χέντερσον (65’ Ζότα), Φαμπίνιο (87' Κεϊτά), Τιάγκο, Σαλάχ, Μανέ, Ντίας

Τότεναμ (Α. Κόντε): Γιορίς, Ρομέρο, Ντάιερ, Ντέιβις, Έμερσον, Μπεντανκούρ, Χόιμπιεργκ, Σεσενιόν (78’ Σάντσες), Κουλουσέφσκι (84’ Γουίνκς), Σον (91' Μπερχβάιν), Κέιν

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 36ης αγωνιστικής:

Σάββατο 07/05

Μπρέντφορντ – Σαουθάμπτον 3-0 (13’ Γιάνσον, 14’ Γουϊσά, 79’ Άγιερ)

Μπέρνλι – Άστον Βίλα 1-3 (90’ Κορνέ - 7’ Ινγκς, 31’ Μπουεντία, 52’ Γουότκινς)

Τσέλσι – Γουλβς 2-2 (56’ πεν, 58’ Λουκάκου – 80’ Τρινκάο, 96’ Κόαντι)

Κρίσταλ Πάλας – Γουότφορντ 1-0 (31’ Ζαχά πεν.)

Μπράιτον – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 4-0 (15' Καϊσέδο, 49' Κουκουρέγια, 57' Γκρος, 60' Τροσάρντ)

Λίβερπουλ – Τότεναμ 1-1 (74' Ντίας - 55' Σον)