Βundesliga: Εξασφάλισαν Ευρώπη Ουνιόν και Κολωνία, έκανε τη δουλειά της η Ντόρτμουντ, «τεσσάρα» αλλά με δυσκολία για τη Λεβερκούζεν (video)

Η Ουνιόν Βερολίνου πέρασε σαν «σίφουνας» από την έδρα της Φράιμπουργκ «καθαρίζοντας» από το ημίχρονο. Απίθανη ανατροπή της Λεβερκούζεν στην έδρα της Χόφενχαϊμ με ηγέτη τον Σικ.

Για την 33η αγωνιστική της Bundesliga, η Ουνιόν Βερολίνου επικράτησε με 4-1 στην έδρα της Φράιμπουργκ εξασφαλίζοντας την έξοδο στην Ευρώπη της νέας σεζόν. Κάτι που κατάφερε και η Κολωνία, παρά την ήττα της από την Βόλφσμπουργκ, καθώς την ίδια στιγμή η Λεβερκούζεν πέτυχε νίκη χαρακτήρα με ανατροπή απέναντι στη Χόφενχαϊμ με 4-2.

Στο Γιουρόπα Πάρκ, η Φράιμπουργκ φιλοξένησε την φορμαρισμένη Ουνιόν Βερολίνου, με την ομάδα της πρωτεύουσας, να κάνει επίδειξη δύναμης και να επικρατεί με 4-2. Στο 11ο λεπτό, ο Πρόμελ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους και στο ημίωρο, ο Τρίμελ διπλασίασε τα τέρματα της Ουνιόν. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Μπέκερ, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της ομάδας του Ούρς Φίσερ διαμορφώνοντας το 3-0. Η Φράιμπουργκ μείωσε στο 59 με το Χόλερ και ο Σάφερ στο 90ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 4-1 για τους Bερολινέζους.

Μερικά χιλιόμετρα μακριά, η Χόφενχαϊμ υποδέχθηκε τη Μπάγερ Λεβερκούζεν, με τις «ασπιρίνες» να πετυχαίνουν μια τεράστια ανατροπή και να επικρατούν με 4-2. Το σκορ άνοιξε στο 22’ ο Ρούτερ για τη Χόφενχαϊμ με τον Σίκ να ισοφαρίζει δώδεκα λεπτά αργότερα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάνε προηγούμενοι στο σκορ με την κεφαλιά του Μπάουμγκάρντνερ στο 36. Στο δεύτερο ημίχρονο ωστόσο η ομάδα του Γκεράρντο Σοεάνε, κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση. Αρχικά ο Ντιαμπί ισοφάρισε στο 73’ λίγα λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο, για να έρθει ο συνήθης ύποπτος Πάτρικ Σικ στο 76’ και να νικήσει τον Μπάουμαν για το 3-2. Ο Λούκας Αλάριο, πέτυχε το γκολ που κυνηγούσε καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης στις καθυστερήσεις για το τελικό 4-2.

Η ουραγός Γκρόιτερ Φίρτ φιλοξένησε την Μπορούσια Ντόρτμουντ, με τους «Βεστφαλούς» να καρδιοχτυπούν αλλά να επικρατούν εν τέλει με 3-1. Ο Μπράντ άνοιξε το σκορ στο 26’ δίνοντας προβάδισμα ημιχρόνου στους κίτρινους. Στο δεύτερο ημίχρονο η Γκρόιτερ Φιρτ με την μοναδική της τελική εντός εστίας κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ενγκανκάμ στο 70΄.
Η Ντόρτμουντ δεν πτοήθηκε και πήρε προβάδισμα ξανά με τον Μπράντ δύο λεπτά αργότερα με τον Πάσλακ να κλειδώνει τη νίκη για την ομάδα του Μάρκο Ρόζε διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Τέλος, στο Ράιν Έντερτζι Στάντιον, η Βόλφσμπουργκ, πήρε «πύρρειο νίκη» στην έδρα της Κολωνίας με 1-0 με γκολ του Γκέρχαρντ στο 43’. Οι «λύκοι» πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Ενμεχά στο 55’ το οποίο ακυρώθηκε μετά από χρήση του VAR, με το 0-1 να μένει μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Παρά την ήττα η Κολωνία εξασφάλισε την παρουσία της στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις μέσω της τυχερής 7ης θέσης λόγω Κυπέλλου Γερμανίας, καθώς βρίσκεται στο +6 από την 8η Χοφενχάιμ

Παρασκευή 06/05

Μπόχουμ- Αρμίνια Μπίλεφελντ 2-1 (22’ Πόλτερ, 89’ Μπέλο Αυτογκόλ, 35’ Νίλσον)

Σάββατο 07/05

Γκρόιτερ Φίρτ - Ντόρτμουντ 1-3 (70’ Χργκότα, 26’,72’ Mπράντ, 77’ Πάσλακ)

Κολωνία – Βόλφσμπουργκ 0-1 ( 43’ Γκέρχαρντ)

Φράιμπουργκ – Ουνιόν Βερολίνου 1-4 (59’ Χόλερ, 11’ Πρόμελ, 30’ Τρίμελ, 41’ Μπέκερ,
90’ Σάφερ)

Χοφενχάιμ – Μπάγερν Λεβερκούζεν 2-4 ( 22’ Ρούτερ, 36’ Μπάουμγκαρντνερ, 34’ 76’ Σικ, 73’ Ντιαμπί, 90+1 Αλάριο)

Χέρτα Βερολίνου – Μάιντζ (19:30)